Դասի պլան նատյուրմորտ թեմայով. «Դեկորատիվ նատյուրմորտ» նկարչության դասի ուրվագիծ (մոնոխրոմ): ուսման տարի

Բաժիններ: MHK և IZO

Թիրախ:
Ա) կրթական: համախմբել գիտելիքները «գունային հակադրության» մասին. կրկնել հյուսվածքային ջրաներկի նոր մեթոդներ; սովորել, թե ինչպես կատարել նատյուրմորտի նախնական գունային սխեման ըստ տրված սխեմաների:
բ) Զարգացող:Ուսանողների ստեղծագործական երևակայության զարգացում, մտավոր կարողությունների զարգացում, իրենց տեսակետն ապացուցելու կարողություն:
V) Սնուցում:զարգացնել հետաքրքրություն մեզ շրջապատող աշխարհի նկատմամբ, «նկարչություն» առարկայի նկատմամբ։
խթանել աշխատանքի մշակույթը.

Դասի տեսակը՝ համակցված։

Դասի նպատակը՝ Ավարտել նատյուրմորտի գունային լուծման նախնական փուլը:

Նյութեր և սարքավորումներ.

Ուսուցչի համար.
1. Նկարիչների նկարների վերարտադրությունները. «Արտասահմանյան հյուրեր», պող. Ռերիխ; «Աղջիկ սափորով», պող. Արխիպովը։
2. Աշակերտի ստեղծագործ աշխատանքները IIԼենինոգորսկի մանկավարժական դպրոցի դասընթացներ;
3. Ուսանողների լուսանկարներ ստեղծագործական աշխատանքներԿազանի արվեստի քոլեջի I-II-րդ կուրսեր;
4. Աղյուսակներ և դիագրամներ «Գույնի հակադրություն» թեմայով;
5. Ուսուցչուհի Ժուկովա Գ.Վ.-ի աշխատանքները, որոնք ցույց են տալիս նատյուրմորտի նախնական փուլը գունավոր:
6. Աղյուսակներ I, I(a), II, II(a), «Գունավոր աշխատանքի հաջորդականությունը».
7. 2-րդ կուրսի սովորողների վարժություններ՝ «հյուսվածքային ջրաներկ» տեխնիկայով.

Ուսանողների համար.
Ջրաներկային ներկեր; խոզանակներ; ջուր; գունապնակ; քողարկող հեղուկ; պլաստիկ տոպրակներ; նախապատրաստական ​​նկարչություն(A3 ձևաչափով):

Դասի կառուցվածքը:
1. Կազմակերպչական պահ (1 րոպե)
2. Կրկնություն (12 րոպե)
3. Բացատրություն (8 րոպե)
4. Անկախ աշխատանք (20 րոպե)
5. Աշխատանքի վերլուծություն (3 րոպե)
6. Դասի ավարտ (1ր).

Տեղեկատվության աղբյուր:
1. «Ջրաներկի տեխնիկայի հիմունքները» խմբագրված Գրեգ Ալբերտի և Ռեյչել Վուլոֆի կողմից;
2. «Գեղանկարչության հիմունքներ», պ. Ն.Մ. Սոկոլնիկով;
3. «Նկարչության և նկարչության ամբողջական դասընթաց», պող. Հեյզել կայազոր;
4. «Ջրաներկ. Վարպետության դաս», խմբագրությամբ՝ Տատյանա Մինեջյանի։
5. «Նատյուրմորտ նկարում ենք վարագույրով», պող. Ա.Ֆ.Կոնև, Ի.Բ.Մալանով.
6. «Նկարչական պարապմունքներ 10-14 տարեկան դպրոցականների համար», պ. Մ.Միխեյշինա.

Դասերի ժամանակ:

Կազմակերպման ժամանակը.

Բարև տղաներ: Այսօր մենք նկարչության դաս ունենք թեմայով՝ «Բանջարեղենի նատյուրմորտ և
մրգեր», դրանց գույնով և թեթևությամբ հակադրվող վարագույրներով: Կցանկանայի մեր դասը սկսել նկարչության մասին գեղեցիկ արտահայտությամբ. «Նկարչությունը ինքնին կյանքն է: Նրանում բնությունը հոգու առաջ հայտնվում է առանց միջնորդների, առանց ծածկոցների, առանց պայմանականությունների։ Պոեզիան անշոշափելի է։
Երաժշտությունը անշոշափելի է: Քանդակը պայմանական է. Բայց նկարչությունը, հատկապես բնանկարում, իրական բան է: Բանաստեղծներ, երաժիշտներ, քանդակագործներ, ես չեմ ուզում ձեր փառքը աղերսել։ Ձեր խաղարկությունը նույնպես հիանալի է: Բայց թող բոլորը հատուցվեն արդարությամբ»։
Գրել է Յուջին Դելակրուան

Ծածկված նյութի կրկնություն

Ի՞նչ է «Նկարչությունը»: Ո՞վ կասի, տղերք: Մենք գիտենք նկարչության մի քանի սահմանումներ»։ Դրանցից մեկում ասվում է. Նկարչություն- սա կերպարվեստի մի տեսակ է, որտեղ գույնը խաղում է առաջատար դեր«. Եվ մեկ այլ սահմանում. Նկարչություն», նշանակում է գրել կյանք, վառ գրել, այսինքն. ամբողջությամբ և համոզիչ կերպով փոխանցել իրականությունը
- Տղերք, եկեք անվանենք մեզ հայտնի նկարչության ժանրերը.
-Սա դիմանկար է, նատյուրմորտ, բնանկար, անիմալիստական, դիցաբանական ժանր։
-Լավ տղերք, ճիշտ է: Այսօր դասին մենք գունավոր նատյուրմորտ կկատարենք։ Ո՞վ կարող է ասել, թե ինչ է նատյուրմորտը: Իսկ ո՞ր արվեստագետների նատյուրմորտներն եք ճանաչում:
«Նատյուրմորտ» ֆրանսերեն նշանակում է «մեռած բնություն», այսինքն. «նատյուրմորտը» անշունչ առարկաների, կենցաղային իրերի, կենցաղային իրերի արտադրություն է։ Գերմաներենից թարգմանված «նատյուրմորտ» նշանակում է «հանգիստ կյանք»:
Իսկ հիմա նորից անդրադառնանք մեր նատյուրմորտին՝ այն դրված է
«Գույնի հակադրություն» թեմայով:
- Տղերք, ինչ աշխատանք հայտնի արվեստագետներգիտե՞ք այս թեմայով ստեղծված

Մենք դիտարկում ենք նկարիչների նկարների վերարտադրությունները:

Լավ տղաներ: Բավական. Նշեմ, որ առարկաների ամեն խումբ չէ, որ կարելի է նատյուրմորտ անվանել։ Ստեղծագործական նատյուրմորտի դրվածքը պետք է խստորեն մտածված լինի կրթական առաջադրանքին և գաղափարական հայեցակարգին համապատասխան։
Օրինակ, մեր արտադրությունների խնդիրն է բացահայտել ձևերի և նյութերի բազմազանությունը, տարբերությունները
գույներ և երանգներ: Դա անելու համար մենք օգտագործեցինք հակադրության օրենքները:
Մեծը հակադրվում է փոքրին (սանդղակի հակադրություն), բացը մուգին (թեթև հակադրություն), կոպիտ մակերեսին փայլուն (տեքստուրային հակադրություն) և, վերջապես, գունային հակադրություններով (կարմիր - կանաչ, դեղին - մանուշակագույն, կապույտ - նարնջագույն):
Տղե՛րք, ես և դուք ևս մեկ անգամ համոզվեցինք, որ նկարիչը, պատկերավոր միջոցներով ստեղծելով եզակի աշխարհ, մեզ ստիպում է ապրել, զարմանալ և ուրախանալ։ Պատահական չէ գույնը նկարչության հիմքն է.
Նախ,գույնը կարող է ընկալվել տարբեր ձևերով և փոխանցել շրջակա աշխարհի գեղեցկությունը.
Երկրորդ, գույնը կարող է արտահայտել զգացմունքներ, տրամադրություն և հուզական վիճակ։
Երրորդ,գույնը կարող է օգտագործվել օբյեկտի ձևը մտածելու և ձևավորելու, հյուսվածքն ու ծավալը փոխանցելու համար:

Դասի նպատակը.

Այսպիսով, այսօր դասին մենք կիրականացնենք գունային սխեմայի սկիզբը `օբյեկտների դասավորությունը
թեթևություն և գունային հակադրություն: Նախքան գունավոր գործնական աշխատանք սկսելը, մենք կվերլուծենք բնական միջավայրը և կկրկնենք այն ամենը, ինչ կապված է «գունային հակադրության» հետ:
- Այսպիսով, տղաներ, մենք գիտենք, որ բոլոր գույները կարելի է բաժանել երկու հիմնական խմբի.
1. Քրոմատիկ(գույն), որը ներառում է արեգակնային սպեկտրի բոլոր գույները։
Ի՞նչ են կոչվում քրոմատիկ գույներ:
- Արեգակնային սպեկտրի բոլոր գույները:
2. Ախրոմատիկ (ոչ գունավոր), որը ներառում է գույներ՝ սև, սպիտակ և մոխրագույնի բոլոր երանգները։
Ի՞նչ են կոչվում ախրոմատիկ գույներ:
-Գույները սև, սպիտակ և մոխրագույն են:
- Տղերք, մեր նատյուրմորտները ինչո՞վ են տարբերվում նախորդներից։
-Մեր նատյուրմորտներն առանձնանում են գունային հակադրություններով։
- Տղե՛րք, խնդրում եմ, տվեք ինձ «հակապատկեր գույների» սահմանումը և անվանե՛ք հակադրվող համակցությունների խմբերը:

Ցույց տալով գունավոր անիվը.
- «Հակապատկեր գույներ»Սրանք գույներ են, որոնք լրացնում են միմյանց և գունային անիվի վրա միմյանց հակառակ են: Օրինակ՝ կարմիր-կանաչ, դեղին-մանուշակագույն, կապույտ-նարնջագույն:
- Երեւույթ «գույնի հակադրություն»այն է, որ գույնը փոխվում է իրեն շրջապատող այլ գույների ազդեցության տակ: Օրինակ՝ կարմիր լոլիկն ավելի կարմիր տեսք կունենա կանաչ մաղադանոսի ֆոնի վրա։
Գունային հակադրությունների ի՞նչ տեսակներ գիտեք:
- Գոյություն ունի գունային հակադրության երկու տեսակ՝ թեթևություն և քրոմատիկ

Ես ցույց եմ տալիս աղյուսակը լույսի հակադրության համար.

  1. Լույս- տեսանելի օբյեկտի պայծառությունը բացարձակ արժեք չէ, այլ հարաբերական՝ ֆոնի նկատմամբ։ Օրինակ՝ կապույտ և սև ֆոնի վրա մոխրագույն քառակուսին պայծառանում է, իսկ սպիտակի վրա մթնում է:

Ես ցույց եմ տալիս աղյուսակը քրոմատիկ հակադրության համար

  1. Քրոմատիկ- կոչվում է երանգի կամ գույնի հագեցվածության փոփոխություն

հարակից քրոմատիկ գույների գործողություն: Որքան թեթեւ է տոնային հարաբերությունները, այնքան ուժեղ է կոնտրաստը:
ա) եթե քրոմատիկ գույնը գտնվում է իր լրացուցիչ գույնի ֆոնի վրա, ապա այն պահպանում է իր գունային երանգը և դառնում ավելի հագեցած: Օրինակ, մանուշակագույնի վրա դեղինն ավելի վառ է երևում, քան ցանկացած այլ քրոմատիկ գույնի:
բ) եթե մոխրագույն պատկերը շրջապատված է քրոմատիկ ֆոնով, ապա նրա գույնը ստանում է երանգներ
ֆոնի գույնին լրացնող գույն: Օրինակ, կանաչ ֆոնի վրա մոխրագույն ֆոնը դառնում է վարդագույն
երանգ, և հակառակը` կարմիրի վրա այն դառնում է կանաչ:
Նատյուրմորտի ցանկացած առարկա ունի գունային հատկանիշ և ունի որոշակի
թեթևություն, այսինքն. տոնով.
Գունավոր աշխատանք կատարելիս պետք է ձգտել նաև փոխանցել.
- նատյուրմորտ օբյեկտների ծավալը.
- առարկաների հյուսվածք (դրանց նյութականությունը);
- նատյուրմորտի պլանավորում (առջևի, միջին և հեռավոր պլաններ):
Այս բոլոր առաջադրանքներին կարելի է հասնել ջրաներկով ներկելու տարբեր տեխնիկայի կիրառմամբ:
ներկեր.
- Տղերք, եկեք թվարկենք:
Առաջին մեթոդը «հումքով» է (a 1aպրիմա)
Երկրորդ մեթոդը «չոր» կամ խճանկարն է:
Երրորդ մեթոդը համակցված է:

II դասընթացներ LHMPU.

Դիտարկում ենք սովորողների նկարչական աշխատանքներըԵս-Կազանի արվեստի II դասընթացներ
դպրոցները
Կան նաև Կազանի 1-2-րդ կուրսերի ուսանողական աշխատանքների լուսանկարներ
Գեղարվեստական դպրոցները։ Այս նատյուրմորտների անսովորությունը օգտագործումն է
ներկերի խառնման օպտիկական մեթոդ. Այս մեթոդը բաղկացած է փոփոխվող 2-3 գույներից,
կողք կողքի դրված հարվածներով: Հեռավորության վրա այս բազմագույն հարվածները միավորվում են ընդհանուր,
բարդ գույն, որը բնութագրվում է գեղատեսիլությամբ, մաքրությամբ, գունագեղ երանգների խաղով:

Ես ցույց եմ տալիս «հյուսվածքային ջրաներկի» տեխնիկայով պատրաստված վարժություններ
Անվանենք հյուսվածքային ջրաներկի նոր մեթոդները, որոնք արդեն ծանոթ են մեզ.
- դիմակավոր հեղուկի կիրառում;
- ֆիլմի կիրառում;
- ներկը քերել պլաստիկ քարտով և խոզանակի բռնակի ծայրով;
- չոր խոզանակով նկարել թաց ներկի վրա;
- «աղի լակի»:

Նոր նյութի բացատրություն
Հիմա եկեք նայենք աշխատանքի հաջորդականությանը գունավոր:

Սոսոբ №1

Որոշ դասագրքերում խորհուրդ է տրվում սկսել աշխատանքը առարկաների լուսավորված մասերի հետ, այսինքն. ընկ
թեթև հարաբերություններ և հետևողականորեն աշխատել ամենաթեթև առարկայից մինչև առավելագույնը
մութ.
Դա անելու համար նախ պետք է մտովի դասավորել առարկաները՝ ըստ իրենց գունային երանգի (ըստ
գույն և թեթևություն) ըստ հետևյալ սխեմայի

Ցուցադրել թիվ 1 սխեման

Թիվ 1 սխեմա.

Այժմ, ըստ այս սխեմայի, մենք կկատարենք նատյուրմորտներից մեկի առարկաների գունային-տոնային դասավորությունը։ Օրինակ, դեղին կերամիկական թեյնիկով, կավե կափարիչով և ծղոտե մրգային զամբյուղով.

Թղթի փոխարեն գրում եմ.

  1. դեղին թեյնիկը ամենաթեթև առարկան է.

Միջին տարրեր.

  1. մրգեր; 3. հյուսած զամբյուղ; 4. ուղղահայաց մակերես; 5. հորիզոնական մակերես; 6. կավե աման; 7. կապույտ վարագույրը տոնով և գույնով ամենահագեցած տարրն է:

Մենք աշխատում ենք գունավոր ըստ հետևյալ սխեմայի

Սխեման թիվ 1 (ա)

Ես վերլուծում եմ աշխատանքի հաջորդականությունը գույներով՝ ըստ I սխեմաների: I (ա).

Այսպիսով, եթե մենք որոշել ենք նատյուրմորտի ամենաթեթև առարկան՝ սա դեղին կերամիկական թեյնիկ է, ապա մենք սկսում ենք այն նկարել լուսավորված կողմից և անպայման հպում ենք ֆոնին՝ միաժամանակ որոշելով, թե որն է ավելի մուգ և ինչը՝ ավելի բաց: և որքանով: Այնուհետև մենք անցնում ենք այն առարկաներին, որոնք ավելի հագեցած են տոնով. սա մանդարին է առաջին պլանում, իսկ պղպեղը հյուսած զամբյուղում: Միջին հատակագծի վրա մենք լույս ենք գրում առարկաների վրա և շոշափում ֆոնի հետ; այնուհետև շարժվում ենք դեպի կավե սափորի լուսավորված հատվածը ֆոնի վրա և հպումը ցույց ենք տալիս ուղղահայաց և հորիզոնական հարթություններով; և վերջում մենք լույսը կգրենք կապույտ վարագույրի վրա՝ նատյուրմորտի ամենամութ և հագեցած առարկայի վրա, որը գտնվում է առաջին պլան,
Հարկ է նշել, որ ամեն անգամ, երբ սկսում ենք հաջորդ օբյեկտի լուսավորված հատվածը պատկերել, անհրաժեշտ է համեմատել այն նախորդի լուսավորված մասի հետ, որպեսզի որոշվի, թե որքանով է ավելի հագեցած, մուգ, անհրաժեշտ է վերցնել գույն.
Այնուհետև նույն հաջորդականությամբ գրում ենք առարկաների կիսատոններ։ Այնուհետև մենք համեմատում ենք մեր սեփական ստվերները առարկաների վրա, այնուհետև հարթության վրա գտնվող առարկաներից ընկնող ստվերները և, վերջապես, ֆոնին դիպչող առարկաների արտացոլումները:

Գունավոր աշխատանքի կատարման մեթոդ թիվ 2.
Աշխատանքը գունավոր կատարելու մեկ այլ տարբերակ կա. Մենք այն օգտագործում ենք մեր դասերին
նկարել գրաֆիկական աշխատանքներ կատարելիս, իսկ այսօր նկարչության դասին խորհուրդ եմ տալիս
օգտագործեք այս հաջորդականությունը.
Այն բաղկացած է հետևյալից՝ նախ՝ մենք մտովի իրականացնում ենք առարկաների դասավորությունը՝ ըստ
գունային երանգ, բայց այլևս ոչ թե բացից մինչև մուգ, ինչպես առաջին տարբերակում, այլ հակառակը՝ շատից
հագեցած գույնով և առարկայի թեթևությամբ նատյուրմորտում՝ մինչև ամենաթեթևը:

Ցուցադրել թիվ II սխեման

ՍխեմանII

Օրինակ, դիտարկեք նատյուրմորտ կարմիր թեյնիկով, շիշով և մրգերով կերամիկայի մեջ
ծաղկաման; կարմիր թեյնիկը գույնի և տոնայնության առումով ամենահագեցած առարկան է:

Թղթի փոխարեն գրում եմ.

  1. կարմիր թեյնիկ

Միջին օբյեկտներ.

  1. կանաչ շղարշ; 3. խաղող; 4. շիշ; 5. պղպեղ; 6. ծաղկաման; 7. ուղղահայաց հարթություն; 8. հորիզոնական հարթություն՝ նատյուրմորտի ամենաթեթև առարկան։

Մենք աշխատում ենք հետևյալ սխեմայով.

Ցուցադրել թիվ II սխեման (ա)

ՍխեմանII(ա)

5. Թեմայի վրա լույս + հպում ֆոնին

Գունավոր աշխատանքի հաջորդականությունը վերլուծում եմ ըստ II սխեմաների: II (ա):
Այսպիսով, նախ մենք գրում ենք մեր սեփական ստվերը կարմիր կերամիկական թեյնիկի վրա՝ այն առարկան, որն առավել հագեցած է տոնով և գույնով: Այնուհետև մենք անցնում ենք ավելի թեթև առարկայի՝ սա կանաչ շղարշ է: Ստվերային կողմից ծալքեր ենք գրում, գործվածքի հաստությունը ցույց ենք տալիս։ Այնուհետև մենք դիտարկում ենք առարկաներ, որոնք նույնիսկ ավելի բաց գույնի ուժ ունեն՝ դրանք խաղող և շիշ են: Նրանք շատ նման են գույնով և տոնով, սակայն տարբեր են հյուսվածքով և նշանակությամբ: Նախ, մենք սկսում ենք գրել մեր սեփական ստվերները խաղողի վրա, քանի որ դրանք առաջին պլանում են՝ տարբերելով դրանք գունային ուժով (ոմանք ավելի մոտ են լույսի աղբյուրին. շողերն ու արտացոլանքները ավելի պայծառ են, ավելի հակադրություն, մյուսները ավելի հեռու՝ ավելի թեթև, ավելի մեղմ) .
Հաջորդը, մենք գրում ենք մեր սեփական ստվերը շշի վրա, այն գտնվում է հետին պլանում և ունի
փայլատ մակերես: Այնուհետև մենք ցույց ենք տալիս ստվերային հարաբերություններ պղպեղի, կերամիկական ծաղկաման և ուղղահայաց հարթության վրա՝ նատյուրմորտի ամենաթեթև առարկան:
Հարկ է նշել, որ ամեն անգամ, երբ սկսում ես գունավոր ներկել յուրաքանչյուր հաջորդ առարկայի ստվերային մասը, պետք է անպայման համեմատել այն նախորդի ստվերային մասի հետ, որպեսզի որոշես, թե որքան բաց է անհրաժեշտ գույնը վրձնի վրա վերցնելու համար։ .
Այնուհետև նույն հաջորդականությամբ համեմատում ենք ընկնող ստվերները, այնուհետև առարկաների արտացոլանքները, ապա առարկաների կիսագունդը և, վերջապես, նատյուրմորտ առարկաների լուսավորված մասերը։
Խորհուրդ եմ տալիս օգտագործել այս աշխատանքային տարբերակը, որպեսզի չմթնեք ամենամութ առարկաները, որպեսզի ձեր աշխատանքը չմաշվի ու չսպիտակավորվի բազմաթիվ ժամերի ջրաներկի արդյունքում։
Այսպիսով, ձեր ուշադրությունը պետք է հրավիրվի երանգի և գունային երանգների տարբերությունը բացահայտելու վրա՝ հաշվի առնելով նատյուրմորտի սահունությունը. որքան ավելի են փափկվում դրանց գույնն ու ձևը, գույնի հագեցվածությունն ու հակադրությունը կորչում են):
Համեմատության մեթոդը, լույսի ինտենսիվության և գունային երանգների տարբերությունները փնտրելու մեթոդը կհանգեցնի ճիշտ որոշման։ Նկարչության այս տեսակ դիալեկտիկան թույլ է տալիս կազմակերպել բնությունը։
Այսպիսով, այս մեթոդի ամբողջ իմաստն ու իմաստը կայանում է ոչ թե որևէ կետի գույնի և տոնայնության որոնման մեջ, այլ հակառակը՝ շրջակա միջավայրի համեմատությամբ, որը թույլ է տալիս գտնել համապատասխան տեղը որպես ամբողջություն:
Որքան փորձառու դառնաք, այնքան ավելի լայն կնայեք ամբողջին։ Նախ կփնտրես և կհամեմատես երկու հնչերանգ, հետո երեք, հետո չորս, հինգ միաժամանակ, և վերջապես, նվագախմբի դիրիժորի պես, ով միաժամանակ լսում է ջութակ, ֆլեյտա, կոնտրաբաս և այլն, դու կզարգացնես քո աչքերն այնքան, որ ամեն ինչ կտեսնես միաժամանակ, և քո ձեռքը չի լինի երկու-երեք նոտա, նկարչության ամբողջ ակորդներ: Այդ ժամանակ դուք կդառնաք նկարչության վարպետ։
- Մի մոռացեք տղաներին, որ մենք հարվածներ ենք կատարում ըստ առարկաների ձևի, եթե առարկան մեզ հիշեցնում է գնդակի ձևը, ապա շրջանագծի մեջ (օվալաձևի տեսքով), եթե գլանաձև կամ կոնաձև մակերես է, ապա ուղղահայաց: , կամ հորիզոնական (անկյան տակ) և այլն:
Դասի նպատակը:
- Տղերք, նախքան գործնական աշխատանք սկսելը, եկեք ձեզ հետ պարզենք մեր դասի խնդիրը. սա նատյուրմորտի գունային սխեմայի սկզբի իրականացումն է, այսինքն՝ առարկաների նախնական դասավորությունը ըստ թեթևության և գույնի և գունային հակադրությունների: .

Անկախ աշխատանք.
Աշխատանքի վերլուծություն.
Դասի ամփոփում.

Ուսման 3-րդ տարին

Թիրախ:ուսանողներին ծանոթացնել նատյուրմորտին՝ որպես կերպարվեստի ժանրի։

Առաջադրանքներ. կրթական: սովորեցնել կոմպոզիցիայի հիմունքները և նատյուրմորտ կառուցելու կանոնները. զարգացող: նպաստել իրականության գեղագիտական ​​ընկալմանը և այս իրականության գեղարվեստական ​​և կերպարային արտացոլմանը գծագրության մեջ՝ զարգացնելու չափի, համաչափության, գույնի զգացողությունը։ կրթական: զարգացնել սովորական առարկաների (բանջարեղեն, մրգեր, ծաղիկներ, ապակի, մետաղ) գեղեցկության ներդաշնակ, ամբողջական, գեղարվեստական ​​տեսլականի զգացում, հարգանք գեղարվեստական ​​նյութի նկատմամբ, աշխատանքի ճշգրտություն:

Վարման ձև.գործնական աշխատանք.

Դասի ընթացքում օգտագործվող ձևերն ու մեթոդները.

  1. Բանավոր (պատմություն, բացատրություն)
  2. Տեսողական (նկարազարդումներ նկարիչների կողմից)
  3. Գործնական (գործնական առաջադրանքի կատարում)

Դասի սարքավորումներ.

Դիդակտիկ նյութ.

  1. Նկարների վերարտադրումներ՝ Ֆ. Սնայդերս, Ջ. Շարդեն, Է. Մանե, Գոգեն, Սեզան, Մատիս:
  2. Նատյուրմորտ նկարազարդումներ.
    • գրիզալ;
    • գունավոր ջրաներկ;
    • օդի պարզ նմուշներ.
  3. Բնական բեմադրություն.
  4. Ցուցահանդես ակադեմիական աշխատանքուսանողները.

Նյութատեխնիկական սարքավորումներ՝ մոլբերբեր, թուղթ (գծագրական թուղթ), ներկեր (ջրաներկ, տեմպերա, յուղաներկ), ներկապնակ, վրձիններ, ջուր, մատիտ, ռետին, սրիչ։

Դասի առաջընթաց

1. Կազմակերպչական պահ (5 րոպե)
Ողջույն, աշխատավայրի պատրաստում, սառնասրտություն, կենտրոնացում՝ աշխատանք սկսելուց առաջ։ Արտահայտիչ շահեկան տեսակետի սահմանում և ընտրություն.

2. «Նատյուրմորտի պատմությունից» պատմվածքը (5 րոպե)
Եթե ​​անդրադառնանք պատմությանը, կտեսնենք, որ հին ժամանակներում եգիպտացի և հույն նկարիչները սիրում էին պատկերել երկրի պտուղները, զոհաբերության առարկաները, կենցաղային պարագաները։ Այս ավանդույթները շարունակեցին հռոմեացիները, ովքեր դեկորատիվ նպատակներով որմնանկարներով ներկում էին վիլլաների և դամբարանների պատերը։

17-րդ դարի Նիդեռլանդներում հայտնի դարձան նատյուրմորտի մեծ վարպետները՝ նկարիչներ Յան Դավիդս դե Հեմը և Վիլեմ Կալֆը, Ֆլանդրիայում խաղը պատկերող մեծ կտավներ ստեղծեցին Ֆրանս Սնայդերսը (նկարների վերարտադրության ցուցադրություն), Ֆրանսիայում 18-րդ դար. Ջ. Բ. Շարդենը, 19-րդ դարում Է. Մանեն, Գոգենը, Սեզանը, Մատիսը և այլ արվեստագետներ դիմեցին նատյուրմորտին:

Ռուսաստանում 19-րդ դարում Նատյուրմորտներ նկարել է Ի.Տ. Խրուցկին (1810-1885) («Նատյուրմորտ մոմով»): 20-րդ դարի սկզբին Ռուսաստանում նատյուրմորտ ժանրում աշխատել են Կ.Կորովինը, Ի.Ռեպինը, Մ.Վրուբելը, Մաշկովը, Կուպրինը, Կոնչալովսկին, Պետրով-Վոդկինը։

3. Հիմնական մասը (10 րոպե)

Նատյուրմորտը կերպարվեստի ինքնուրույն ժանր է, ինչպես նաև «ժանրային նկարչության» օժանդակ միջոց։

Նատյուրմորտը գալիս է ֆրանսիական «nature morte - մահացած բնություն» բառից և վերաբերում է կենցաղային իրերի (մրգեր, բանջարեղեն, կենդանիներ, թռչուններ և այլն) պատկերին:

Նատյուրմորտները տարբերվում են բովանդակությամբ, տեխնիկայով, իրերի ընտրությամբ, սյուժեով, կազմով, գույնով։

Նատյուրմորտ ժանրում նկարիչները հաստատում են աշխարհի պոեզիան և գեղեցկությունը, առօրյա իրերը, կոչ են անում մարդկանց հիանալ մրգերի, բանջարեղենի, ծաղիկների, մետաղի, ապակու գեղեցկությամբ՝ ամենասովորական իրերի տեսքով։

Նատյուրմորտները բաժանվում են կրթական և ստեղծագործական:

Ուսումնական նատյուրմորտը հնարավորություն է տալիս ուսումնասիրելու ռեալիստական ​​գծագրության և նկարչության հիմնական սկզբունքները, ինչպես նաև զարգացնում է գեղագիտական ​​ընկալումը, տեսողությունը, ձեռքի շարժիչ հմտությունները, տեսողության ամբողջականությունը և ամենակարևորը՝ գեղարվեստական ​​և ստեղծագործական մտածողությունը:

Նատյուրմորտը, որպես ուսանողների ուսումնական առաջադրանք, անհրաժեշտ է ձևի գծային-կառուցողական պատկերի սկզբունքները յուրացնելու համար և ներմուծում է հեռանկարի տեսությունը, որը զարգացնում է տարածական-փոխաբերական մտածողությունը։










Նատյուրմորտի վրա աշխատելու ուսումնական գործընթացը բաժանվում է փուլերի (փուլերի բաժանումը պայմանական է)։

Աշխատանքի առաջին փուլ.

  • նատյուրմորտի բեմադրության նախնական վերլուծություն (բեմադրության ամբողջականություն);
  • աշխատանքի վայրի ընտրություն (տեսակետ);
  • էսքիզների պատրաստում (յուրաքանչյուրը 2-3 րոպե):

Աշխատանքի երկրորդ փուլ.- պատկերի կոմպոզիցիոն տեղադրումը թերթի հարթության վրա. Անհրաժեշտ է դասավորել առարկաների ամբողջ խումբն այնպես, որ թերթիկի հարթությունը հավասարապես լցվի, պատկերված առարկաները չհենվեն թերթիկի եզրերին, և հակառակը՝ շատ դատարկ տեղ չմնա։ Հաճախ տեսողական կենտրոնը չի համընկնում կոմպոզիցիոն կենտրոնի հետ։ Մեծ ուշադրություն պետք է դարձնել լուսավորությանը (արհեստական, վերին, կողմնակի կամ բնական ցերեկային լույս):

Աշխատանքի երրորդ և չորրորդ փուլերը- օբյեկտների ձևի և համամասնության բնույթի փոխանցում. Բացահայտելով առարկաների ձևի կառուցողական հիմքը՝ անհրաժեշտ է ստուգել մեծ ձևերի և հատկապես առարկաների հիմքերի հեռանկարը։

Աշխատանքի վեցերորդ փուլառարկաների ձևի մանրամասն նկարչություն:



Ձևը մանրամասն նկարելիս պետք է ուշադիր դիտարկել chiaroscuro-ի բոլոր երանգներն ու անցումները, ձևի բոլոր մանրամասները: Սկսելով պարզել առարկաների ծավալը տոնով կամ գույնով, անհրաժեշտ է որոշել նատյուրմորտի ամենաթեթև և մութ տեղը: Այս երկու բևեռները հաստատելով, ուշադրություն դարձրեք կիսաբևեռին:

Աշխատանքի յոթերորդ եզրափակիչ փուլ- ընդհանրացում և սինթեզ. Ամփոփելով աշխատանքը նատյուրմորտի վերաբերյալ. Այս փուլում անհրաժեշտ է ուշադիր ստուգել բնության պատկերի ընդհանուր տպավորությունը հեռվից՝ կծկված աչքերով և համեմատել ռեֆլեքսների ուժը բնության հետ, որը պետք է միաձուլվի ստվերների հետ, այսինքն՝ լինի տոնային և գույն։ պատկերի միասնություն.




3. Ուսումնական ֆիլմի դիտում (10 րոպե) Վարպետության դաս Ս.Անդրիակայի նատյուրմորտ «Դեղին շուշաններ».
(որպես նատյուրմորտի վրա աշխատելու տարբերակներից մեկը)։

4. Գործնական մաս (45 րոպե)
Ուսուցչի թույլտվությամբ աշակերտները սկսում են աշխատել բնությունից նատյուրմորտի վրա։ Անհատական ​​մանկավարժական աջակցության տրամադրում. Յուրաքանչյուր ուսանողի համար աշխատանքի ընդմիջումը կարող է անհատական ​​լինել: Սա չի շեղում մյուս երեխաներին իրենց առաջադրանքը կատարելուց, չի ընդհատում ստեղծագործական գործընթացը։

5. Դասի ամփոփում (15 րոպե)
Ուսանողների աշխատանքների ցուցահանդես. Մոբիլիզացնել երեխաներին ինքնագնահատականի համար. Ուսուցչի խորհուրդներն ու առաջարկությունները ուսանողներին. Գործնականի հետ կապված տեղեկատվության օգտագործումը ստեղծագործական գործունեությունուսուցիչ.

Նատյուրմորտներ՝ «Ժիվոպի» արվեստի ստուդիայի սաների կողմից.

պատճեն Ս.Անդրիակայի աշխատությունից


Ուրվագծային պլան բաց դասայս թեմայով

«Լրացուցիչ գունային հակադրություն. Դեկորատիվ նատյուրմորտ.

(Գունագիտության դաս արվեստի դպրոցի 1-ին դասարանում):

Պասկալ Ելենա Վլադիմիրովնա

արվեստի դպրոցի ուսուցիչ

Դասի տեսակը. համակցված.

Դասի նպատակները.

1. Ուսումնական:

Ամրագրել «կոմպլեմենտար գույներ» հասկացությունը.

Տեսական գիտելիքներ տալ փոխլրացնող գույների փոխազդեցության մասին.

Ներկայացրե՛ք դեկորատիվ նատյուրմորտի հայեցակարգը և ոճավորման որոշ տեխնիկա;

Սովորեք օգտագործել գույների սահմանափակ շրջանակ նատյուրմորտում՝ կազմը ներդաշնակեցնելու համար:

2. Զարգացող.

Գունավոր ներդաշնակության զգացողության զարգացում;

Նպաստել ուշադրության զարգացմանը, ուսուցչին լսելու կարողությանը.

Դասի ընթացքում ձեռք բերված տեսական գիտելիքները նատյուրմորտի վրա ինքնուրույն աշխատանքում կիրառելու ունակություն.

Սահմանափակ գունային գունապնակում ներկերը խառնելու միջոցով մեծ քանակությամբ գույների երանգներ ստանալու ունակություն:

3. Մանկավարժներ.

Ճշգրտության կրթություն, ընկերոջը լսելու կարողություն;

Թիմում միասնության, բարեկամության զգացումի բարձրացում։

Նյութեր դասի համար (ուսուցչի համար).

1. Լրացուցիչ գույների խառնման աղյուսակ (մեթոդական ուղեցույց):

2. Աղյուսակ «Լրացուցիչ գույների հիմնական զույգերը»:

3. Նկարիչների նկարների վերարտադրությունը լրացուցիչ գույների հակադրության համար.

Անդրեյ Ռուբլև «Երրորդություն», Վան Գոգ «Արևածաղիկներ», Անրի Մատիս «Պար», Պոլ Սեզան «Սեն-Վիկտոր լեռ»։

4. Ֆլանելգրաֆ և նատյուրմորտ տարրեր գունավոր կոմպոզիցիայի համար:

5. Մանկական աշխատանք (դեկորատիվ նատյուրմորտ), ուսանողական աշխատանք.

6. Դեկորատիվ նատյուրմորտների վերարտադրություններ՝ Վ.Լեբեդև «Նատյուրմորտ գունապնակով և սափորով», Դ.Շտերենբերգ «Նատյուրմորտ լամպով և ծովատառեխով», Ի.Մաշկով «Մրգեր ափսեի վրա», Է.Աբրամովա «դեկորատիվ. նատյուրմորտ»:

Դասի նյութեր ուսանողների համար.

1. Գուաշ, վրձիններ, ներկապնակ, բանկա։

2. Պատրաստված նատյուրմորտ նկարչություն:

3. Վարժություն լրացնող գույների խառնուրդի վրա՝ ավելի վաղ կատարված։

Դասի պլան.

1. Կազմակերպչական պահ, դասի պատրաստության ստուգում (2ր).

2. Դասի թեմայի և նպատակների հայտարարություն (2ր).

3. Հեքիաթ «Կլոր ծաղիկը և նրա կախարդական այգին» (5ր):

4. Զրույց հեքիաթի մասին. Լրացուցիչ գույների հայեցակարգի կրկնություն, դրանց գտնվելու վայրը գունային անիվի մեջ և փոխադարձ ազդեցություն (5 րոպե):

5. Բացատրություն նոր թեմալրացնող գույների հակադրության մասին՝ ցույց տալով թեմայի վերաբերյալ նկարազարդումներ (10 րոպե):

6. Վարժություն լրացնող գույների հատկության վերաբերյալ, եզրակացություններ վարժությունից (5ր).

7. Զրույց դեկորատիվ նատյուրմորտի, նրա արտահայտիչ միջոցների և ոճավորման որոշ տեխնիկայի մասին (7 րոպե):

8. Վարժություն նատյուրմորտում գույնի կոմպոզիցիոն դասավորության վերաբերյալ (3ր):

9. Ճեպազրույց գունավոր նատյուրմորտի իրականացման վերաբերյալ (5 րոպե):

10. Անկախ աշխատանք՝ դեկորատիվ նատյուրմորտ գունավոր (28ր).

11. Աշխատանքների ցուցադրություն և դրանց համեմատական ​​վերլուծություն(5 րոպե).

12. Դասի արդյունքները. Հայեցակարգերի համախմբում (2 րոպե).

Դասերի ժամանակ.

1. Ստուգեք դասի պատրաստակամությունը, նշեք բացակայողները, ստուգեք նյութերն ու պարագաները, նատյուրմորտ գծանկար:

2. Այսօր դասին մենք կհիշենք լրացուցիչ գույների և դրանց հատկությունների մասին, կծանոթանանք հակադրության մեկ այլ տեսակի՝ լրացուցիչ գույների կոնտրաստի մասին:

Հիշեք, թե ինչպիսի հակադրություններ մենք արդեն գիտենք: (Գույնի հակադրություն, լույսի և մութի հակադրություն, տաք և սառը գույների հակադրություն):

Այսօր մենք գունավոր նատյուրմորտ ենք պատրաստելու, որի գծանկարը ավարտեցինք վերջին դասին, կկատարենք ևս մի քանի վարժություն։

Իսկ հիմա ես ձեզ մի հեքիաթ կպատմեմ Կլոր ծաղկի և նրա կախարդական այգու մասին։

Հեքիաթը սուտ է, բայց դրա մեջ ակնարկ կա. Լավ ընկերների դաս.

Հեքիաթ «Կլոր ծաղիկը և նրա կախարդական այգին».

Շատ հեռավոր կախարդական թագավորություն-պետությունում թագավորն ուներ մի կախարդական այգի, որտեղ զարմանալիորեն վառ ծաղիկներ էին աճում: Մեզ՝ մարդկանց նման. Ծաղիկներին խնամում էր Կրուգոցվետ անունով այգեպանը։ Նա շատ էր սիրում իր ծաղիկները, ջրում էր, կերակրում, խոսում էր նրանց հետ։ Ծաղիկներն ապրում էին խաղաղության և բարեկամության մեջ, աջակցում էին միմյանց, և դրանից յուրաքանչյուր ծաղիկ դառնում էր ավելի պայծառ ու էլեգանտ իր գունեղ հանդերձանքով: Թիթեռներն ամեն օր թռչում էին այս այգուց՝ հիանալու դեղին նարցիսներով և կարմիր վարդերով, կապույտ եգիպտացորենով և նարնջագույն նարգիզներով, մանուշակագույն լևկոյով և բորդո դահլիաներով: Թիթեռները միշտ երգեր էին երգում գեղեցիկ ծաղիկների գեղեցկության ու բույրի մասին և ուրախանում, որ այստեղ միշտ տիրում է սերն ու ընկերությունը, արևն այստեղ ավելի պայծառ է շողում և շատ հաճելի է այցելել այս այգին։

Բայց մի օր, ոչ այնքան արևոտ, հյուսիսային սառը քամի փչեց և սառույցի փշոտ կտորներ գցեց այգու ծաղիկների վրա: Մեր ծաղիկների գեղեցիկ գլուխներում հանկարծ, բավականին վատ մտքեր հայտնվեցին, որ նրանցից յուրաքանչյուրը մյուսից լավն է, ավելի գեղեցիկ և պայծառ, հետևաբար հենց նա պետք է զբաղեցնի ծաղկի անկողնում ամենապատվավոր տեղը, և մնացած բոլորը: ծաղիկները պետք է խոնարհվեն նրա առաջ և պատիվներ ու փառքներ տան: Սկզբում միայն մտքեր էին, հետո սկսեցին շշնջալ, իսկ հետո ամեն ինչ վերածվեց բարձրաձայն սկանդալծաղկանոցի վրա. Խաղաղությունն ու սերը լքեցին այս կախարդական այգին, իսկ հետո որոշ ծաղիկներ որոշեցին հեռանալ իրենցից հայրենի տուն, Կրուգոցվետան և գնաց այնտեղ, ուր աչքերն են նայում։ Այգում մնացած ծաղիկները հանկարծակի խամրեցին, դադարեցին բուրմունք արձակել։ Թիթեռները դադարեցին նկատել նրանց և ընդհանրապես դադարեցին թռչել այս այգի: Կախարդական այգին դարձել է ձանձրալի ու ձանձրալի։ Եվ Կրուգոցվետը որոշեց գնալ հեռացած ծաղիկները փնտրել, վերադարձնել այգի և հաշտվել մնացածի հետ, քանի որ անհնար է ապրել տխուր ու ձանձրալի այգում, որտեղ սերը չի ապրում։

Եվ Կլոր ծաղիկը գնաց... Որքա՞ն ժամանակ, շուտով, Կլոր ծաղիկը գալիս է խիտ անտառ, որտեղ մութ է ու խոնավ, սարսափելի ու վհատեցնող, անտառում ճահիճը ճահճոտ է, մոխրագույն ու գարշելի։ Կրուգոցվետը տեսնում է, որ այդ ճահիճում իր բոլոր ծաղիկներն անհետացել են։ Նրանք մոլորվեցին ու փորձանքի մեջ ընկան, այստեղ գրեթե բոլորը մահացան։ Roundbloom-ը ճյուղերից հատուկ նավակ-զամբյուղ է կառուցել և փրկել իր բոլոր ընտանի կենդանիներին: Նրանք ճանապարհ ընկան վերադարձի ճանապարհին։

Վաղ արևոտ առավոտյան նրանք բոլորը միասին վերադարձան իրենց գողտրիկ այգին։ Որքան ուրախություն և զվարճանք էր դա: Այգու բոլոր բնակիչները պարեցին, երգեցին, գրկեցին միմյանց, մոռացան բոլոր հին վիրավորական խոսքերը, բարբառները։ Ծաղիկները միացան ձեռքերը և սկսեցին շուրջպար: Դեղին նարցիսը պարում էր փարթամ մանուշակագույն յասամանի կողքին, կարմիր-նարնջագույն վարդը ձեռքից բռնել էր կապտականաչ հակինթ, նարնջագույն նարգիզները պարում էին կապույտ զանգերի և եգիպտացորենի կողքին: Միմյանց հետ հարևանությունից բոլոր ծաղիկները դարձել են միայն ավելի պայծառ ու էլեգանտ: Մեղուներով թիթեռները նույնպես պտտվում էին այս գեղեցիկ ընկերական շուրջպարի մեջ, ինչպես նախկինում երգում էին Roundflower-ի մոտ գտնվող ծաղկանոցի բոլոր ծաղիկների պայծառությունն ու բույրը: Կրուգոցվետը ուրախացավ, որ Ընկերությունն ու սերը կրկին տեղավորվեցին նրա կախարդական այգում։

4. Զրույց հեքիաթի մասին.

Տղերք, ի՞նչ եք կարծում, ո՞վ է Կրուգոցվետը։ (սա գունավոր անիվ է):

Որո՞նք են կախարդական այգու ծաղիկները: (գույները գունավոր անիվից):

Ո՞ր գույներն են ուժեղացնում միմյանց ձայնը, դարձնում այն ​​ավելի վառ և արտահայտիչ: (լրացուցիչ գույներ):

Երեխաներ, կարո՞ղ են ծաղիկները դեռ ապրել, երբ նրանցից ոմանք հեռացան:

Պարզվում է, որ փոխլրացնող գույները գրեթե չեն կարող գոյություն ունենալ առանց միմյանց, եթե նկարում կա մեկ գույն։ Բայց հավելյալ գույն չկա, ուրեմն մեր աչքն ինքը անպայման կստեղծի այն մեր տեսադաշտում։ Լրացուցիչ գույները կազմում են տարօրինակ, թվում է, զույգ: Չնայած հակառակին, նրանք պետք են միմյանց, իսկ մտերիմ լինելով՝ հնարավորինս բոցավառում են միմյանց։ Այսպիսով, հասարակության մեջ մարդիկ միմյանց, փոխադարձ աջակցության և օգնության կարիքն ունեն, նրանք սիրո կարիք ունեն:

Եվ մենք շարունակում ենք խոսել փոխլրացնող գույների մասին:

Եկեք եզրակացություններ անենք.

1. Իրար կողքի լրացնող գույները միմյանց ավելի վառ են դարձնում։

2. Յուրաքանչյուր գույն ունի միայն մեկ լրացնող գույն և դրանք գտնվում են միմյանց դեմ դիմաց գտնվող գունային անիվի մեջ (տրամագծով):

3. Եթե հավասար համամասնությամբ խառնեք երկու լրացնող գույներ։ Այնուհետեւ նրանք տալիս են չեզոք մոխրագույն գույն։

4. Լրացուցիչ գույները չեն կարող ապրել առանց միմյանց: Եթե ​​մոտակայքում լրացուցիչ գույն չկա, ապա այս լրացուցիչ գույնը հայտնվում է մեր տեսադաշտում՝ աչքը հանգստացնելու համար։

5. Լրացուցիչ գունային հակադրություն:

Եկեք անվանենք լրացուցիչ գույների հիմնական զույգերը՝ օգտագործելով գունային անիվը.

Դեղին - մանուշակագույն;

Դեղին-նարնջագույն - կապույտ-մանուշակագույն;

Նարնջագույն - կապույտ;

Կարմիր-նարնջագույն - կապույտ-կանաչ;

Կարմիր կանաչ;

Կարմիր-մանուշակագույն - դեղին-կանաչ:

(Այս զույգերը կոչվում են երեխաներ):

Եթե ​​վերլուծենք այս զույգերը, ապա կհայտնաբերենք, որ դրանցում միշտ առկա են բոլոր երեք հիմնական գույները՝ դեղին, կարմիր և կապույտ:

Անվանեք գույնի կազմը յուրաքանչյուր զույգում.

Դեղին - մանուշակագույն = դեղին - կարմիր + կապույտ;

Կապույտ - նարնջագույն \u003d կապույտ - կարմիր + դեղին;

Կարմիր - կանաչ = կարմիր - դեղին + կապույտ:

Մենք արդեն ասացինք, որ կա մեր աչքերի արտաքին տեսքի զարմանալի և անբացատրելի փաստ՝ այս կամ այն ​​գույնն ընկալելիս, միաժամանակ այն հավասարակշռող մեկ այլ լրացնող գույն։ Եթե ​​իսկապես չկա լրացուցիչ գույն, ապա այն ինքնաբերաբար ստեղծվում է մեր մտքում, որպեսզի լինի հավասարակշռություն և ներդաշնակություն։ Պարզվել է, որ դիզայներական աշխատանքում ներդաշնակության հիմքը փոխլրացնող գույների օրենքն է, քանի որ երբ այն դիտարկվում է, աչքերում հավասարակշռության զգացում է ստեղծվում։ Դիտողն ունենում է հանգստության, ուժի, ստատիկության զգացում, եթե պատի նկարում լրացուցիչ գույներ կան։ Բացի այդ, լրացնող գույների յուրաքանչյուր զույգ ունի այլ առանձնահատկություններ: Դեղին-մանուշակագույնը ոչ միայն փոխլրացնող գույների հակադրություն է, այլև լույսի և մութի հակադրություն: Կարմիր-նարնջագույնը և կապույտ-կանաչը նույնպես տաք և սառը հակադրությունն են:

Լրացուցիչ գույների հակադրությունը ցուցադրվում է երեխաների աշխատանքների և վերարտադրումների օրինակների վրա:

Նախորդ դասերին մենք կատարել ենք լրացուցիչ գույների խառնման վարժություն: Կենտրոնում ձևավորվում է չեզոք մոխրագույն գույն: Շատ նկարներում լրացնող գույներն օգտագործվում են ոչ միայն որպես հակադրություններ, այլ նաև խառնուրդների հիմքն են, որոնք ծառայում են ամբողջ ստեղծագործության տոնային հավասարեցմանը:

Բնության մեջ նույնպես կան համակցություններ, հավելյալ գույների խառնուրդներ (կարմիր վարդերի ցողուններ և տերևներ, մինչդեռ բողբոջները դեռ չեն ծաղկել) Լրացուցիչ գույների խառնուրդների օգնությամբ կարելի է հատկապես գեղեցիկ մոխրագույն գույներ ստանալ։ Հին վարպետները ձեռք էին բերում շատ գունեղ մոխրագույն՝ պայմանավորված նրանով, որ հիմնական գույնի վրա գծավոր երևում էր լրացուցիչ գույն կամ առաջին գույնը ծածկված էր լրացուցիչ գույնի բարակ շերտով: Պուինտիլիստները կիրառում էին մաքուր գույներ՝ միմյանց կողք կողքի փոքրիկ կետերով, և մոխրագույն երանգի տեսքը հայտնվում էր արդեն դիտողի աչքերում (Պոլ Սեզան «Սեն-Վիկտոր լեռը»):


6. Վարժություն ֆլանելոգրաֆի վրա։

1) Մենք նայում ենք կարմիր քառակուսին 20 վայրկյան, հետո նայում ենք

դատարկ տարածության վրա և տեսեք նույն հրապարակը, բայց կանաչ:

2) 20 վայրկյան նայում ենք կանաչ հրապարակին, նայում ենք, դատարկ դաշտի վրա տեսնում ենք կարմիր քառակուսի։

Մեր աչքն ինքը լրացուցիչ գույն է գտնում, որպեսզի ներդաշնակություն, հանգստություն լինի։

Նատյուրմորտը (անշունչ բնությունը) կերպարվեստի ժանր է, որը նվիրված է անշունչ առարկաների պատկերմանը (նատյուրմորտի մասին հարցը տրվում է երեխաներին, քանի որ նրանք արդեն ծանոթ են նատյուրմորտի սահմանմանը):

Իրատեսական նատյուրմորտներում արվեստագետները պատկերում են կոնկրետ կյանք՝ տարբեր սենսացիաներով։ 20-րդ դարում նատյուրմորտները փոխվում են, նրանց մեջ առաջանում է հոգեբանություն, երբեմն նկարիչն ընդհանրապես գնում է իր աշխարհ, գաղափարների աշխարհ։

Նայենք գրատախտակին ներկայացված նատյուրմորտներին։

Ինչո՞վ են դրանք տարբերվում նատյուրմորտներից, որոնք մենք գրում ենք արվեստի դպրոցում։ Նրանք շատ զգացմունքային են, գունեղ, վառ, առարկաների համարյա ծավալուն, նրանց մեջ չի փոխանցվում chiaroscuro: Այս նատյուրմորտներում երբեմն կարող են լինել զարդանախշերի տեսքով զարդեր։ Այստեղ երբեմն օգտագործվում է ընդգծում:

Վերջին դասին արդեն նկարել ենք մեր նատյուրմորտի կազմը։ Մենք տեսանք, որ դեկորատիվ նատյուրմորտում առարկաները կարող են տեղակայվել նույն գծի վրա, դրանցում օվալներ չկան։ Նրանք հարթ են, այսինքն. մենք մեր նատյուրմորտում վերացրել ենք ծավալը։ Իսկ այսօր մենք կսովորենք, թե ինչպես կարելի է գունավոր դեկորատիվ նատյուրմորտ պատրաստել։

Նախ, որպեսզի նատյուրմորտը պարզապես չներկվի, մենք կվերցնենք սահմանափակ քանակությամբ գույն: Այսօր ձեզ ծանոթացրել են լրացուցիչ գունային հակադրությանը, ուստի ես առաջարկում եմ օգտագործել ցանկացած զույգ լրացուցիչ գույներ՝ գումարած սև և սպիտակ: Կոմպոզիցիոն կենտրոնում լավ է օգտագործել հակադրություն, իսկ նատյուրմորտի եզրերին մենք օգտագործում ենք լրացուցիչ գույների բարդ խառնուրդներ, միգուցե սևի հետ խլացված կամ սպիտակի հետ հստակեցված, և հնարավոր է երկուսի համադրություն: Այստեղ կան բազմաթիվ տարբերակներ՝ օգտագործելով ներկերի տարբեր խառնուրդներ՝ իրենց տարբեր հարաբերակցությամբ: Ցանկացած դեպքում դեկորատիվ կոմպոզիցիական տարրեր, որոնցով կարելի է արտահայտիչ կոմպոզիցիա ստեղծել։ Սա գիծ է, կետ, հարված, ուրվագիծ, կետ, հյուսվածք: Ինչպես նաև տարբեր համակցություններ։

Այսօրվա նատյուրմորտ կոմպոզիցիայում մենք օգտագործում ենք միայն երկու արտահայտիչ միջոց՝ կետ և գիծ։ Մենք արդեն գիտենք այս տարրերը:

Ի՞նչ գծեր կարող են լինել ուրվագծի բնույթով: (Բարակ, լայն, ուղիղ, ալիքաձև, զիգզագաձև):

Ի՞նչ է բիծը: Բծը մի հատված է, մեկ տեղային գույնով ընդգծված տարածք։ Բիծը կարելի է հարստացնել նաև նրբերանգներով։ Բծի ձևը կարող է լինել կամայական, կարող է լինել երկրաչափական, բայց մենք այսօր այն չենք օգտագործի։

Ինչպե՞ս կարելի է գույնով ընդգծել կոմպոզիցիոն կենտրոնը: (Վերցրեք իր մաքուր ձևով փոխլրացնող գույների հակադրությունը):

Ինչպե՞ս կարելի է նատյուրմորտի եզրերը գույնով դուրս գրել, որպեսզի աչքի չընկնեն։ (Վերցրեք հավելյալ գույների խառնուրդներ մինչև մոխրագույն):

8. Եկեք արագ վարժություն անենք գույնը նատյուրմորտում տեղավորելու վերաբերյալ: (Ֆլանելոգրաֆի վրա գտնվող երեխաները ունեն նատյուրմորտ առարկաների ուրվանկարներ):

9. Իսկ հիմա եկեք սկսենք ինքնուրույն զբաղվել նատյուրմորտով։ Համոզվեք, որ գլխարկների մեջ մի քանի լրացուցիչ գույների գունային խառնուրդներ պատրաստեք, որպեսզի հետագայում կարողանաք գույն վերցնել և դրան ավելացնել այլ գույներ՝ աստիճանաբար կենտրոնից շարժվելով դեպի եզրեր։

Աշխատանքի վերջում, երբ ամեն ինչ արվում է գունավոր, կարող եք բարակ վրձինով գիծ քսել նատյուրմորտում։ Դուք կարող եք զարդարել առարկաները զարդանախշերով և ընդգծել ստվերային տեղերը սև գծով։ Միայն գիծը չպետք է նույնը լինի հաստությամբ և բնույթով:

10. Ուսանողների ինքնուրույն աշխատանք դեկորատիվ նատյուրմորտի վրա. Ուսուցիչը յուրաքանչյուր աշակերտի հետ աշխատում է անհատական՝ ուղղորդելով նրան։

11. Դասի վերջում աշխատանքները դրվում են մոլբերտների վրա, կատարվում դրանց վերլուծություն։

12. Դասի արդյունքները.

Այսօր դասարանում մենք իմացանք փոխլրացնող գույների հակադրության մասին:

-Ինչպե՞ս են իրենց պահում փոխլրացնող գույները, երբ մոտակայքում են:

Գույնի ի՞նչ երանգներ են ստացվում հավելյալ գույները խառնելով:

-Ի՞նչ է պահանջում մեր աչքը, եթե ինչ-որ գունային բծի կողքին հավելյալ գույն չկա:

- Արտահայտիչ ի՞նչ միջոցներ ենք օգտագործել նատյուրմորտում։

Երեխաները պատասխանում են հարցերին.

-Դասի առաջադրանքների հետ այսօր բոլորդ լավ եք արել: Շնորհակալություն բոլորին!

Թիրախ: Ծանոթություն ջրաներկի բազմաշերտ ապակեպատման տեխնիկայի հետ. 4 իրից և 3 վարագույրից բաղկացած հակապատկեր նատյուրմորտ գրելը։

Առաջադրանքներ.

Ձեռնարկներ:

    Երեք հիմնական ջրաներկի տեխնիկակատարում - հում եղանակով, ala prima, ապակեպատում;

    ծանոթություն արվեստագետների աշխատանքին;

    մատիտով նատյուրմորտի նախնական էսքիզ պատրաստելը.

    հաջորդականությունը նատյուրմորտի վրա ջրաներկի աշխատանքի մեջ:

Զարգացող:

Ուսումնական:

    այս տեխնիկայում ստեղծագործական և պրոֆեսիոնալ իրավասու ջրաներկի էսքիզի ստեղծում.

    հարգանքի խթանում մասնագիտական ​​գործունեություննկարիչ;

    արվեստի պատմության ուսումնասիրության նկատմամբ հետաքրքրության ձևավորում։

Օգտագործված նյութեր և գործիքներ.

    ջրաներկ թուղթ;

    պարզ մատիտ և ռետին;

    դիդակտիկ և տեսողական նյութ՝ նկարազարդումներ, նկարիչների նկարների վերարտադրություն, ինչպես նաև ուսուցչի աշխատանք.

    Ուսումնական միջավայր-նատյուրմորտ

Դասի պլան

1. Կազմակերպչական մաս -1-2 ր.

2. Նոր նյութի ներկայացում - 10-12 ր.

3. Աշխատանքի ցուցումներ - 2-3 րոպե:

4. Գործնական աշխատանքսովորողներ - 25-27 ր.

5. Դասի ավարտ, վերլուծություն - 3-4 րոպե

6. Տնային աշխատանք

Դասի առաջընթաց

1. Թեմայի ներածություն.

Դասի նախապատրաստում, աշխատավայրի կազմակերպում. Անվտանգության նախազգուշական միջոցներ նյութական գործիքների հետ:

2. Նատյուրմորտի վրա աշխատանքի փուլեր.

    Նախնական ուրվագիծը մատիտով. Գծանկարը էսքիզից հիմնական ձևաչափի տեղափոխում (A-2): Նկարչությունը սկսվում է թերթիկի վրա առարկաների կոմպոզիցիոն տեղադրմամբ: Հաշվի առնելով հեռանկարային կրճատումները՝ սկսվում է օբյեկտների կառուցումը։ Այս նատյուրմորտի բոլոր առարկաների հիմքը շրջանագիծն է, սակայն, ըստ հեռանկարի օրենքների, այս դիրքից էլիպս է ստացվում։ Էլիպս կառուցելու համար կացիններ նկարեք, դրանց վրա սերիֆներ պատրաստեք։ Մենք կապում ենք հարթ գծով:Էլիպսները փոխվում են՝ որքան բարձր է էլիպսը, այնքան նեղ է, այնքան ցածր՝ այնքան լայն։
    Անտեսանելի գծեր - շինարարական գծերը պետք է լինեն ավելի գունատ և բարակ, և տեսանելի լինեն ավելի մուգ և պարզ:
    Հստակեցրեք բոլոր առարկաների համամասնությունները միմյանց նկատմամբ: Համամասնությունը առարկայի մասերի որոշակի հարաբերակցությունն է միմյանց, դրանց համաչափությունը: Պետք է անընդհատ համեմատել համամասնական հարաբերությունները, հաստատել.Օսահմանել իրենց սեփական և ընկնող ստվերների սահմանները:

Սկսենք համամասնություններից, դրանք կչափենք ամենափոքր առարկայով՝ բաժակով։ Փայտե ծաղկամանի բարձրության մեջ բաժակը տեղավորվում է 2,5 անգամ։ Փայտե ծաղկամանի ամենալայն մասի լայնությունը 2 անգամ տեղավորվում է սոմայի ծաղկամանի մեջ։ Ծաղկամանի վերին մասի լայնությունը հավասար է ապակու բարձրությանը, հատակը մի փոքր ավելի լայն է։ Չուգունի համամասնությունները մենք նույնպես դնում ենք բաժակով։ Չուգունի բարձրության ապակին տեղավորվում է 1,5 անգամ, լայնությունը բարձրությունից մի փոքր մեծ է, այն կարելի է մակագրել քառակուսին մոտ ուղղանկյունով։ Կաթսայի հատակը հավասար է ծաղկամանի պարանոցի լայնությանը։ Չուգունի վերին մասում տեղավորվում է 1,5 բաժակ բարձրություն։

Երբ նկարը պատշաճ կերպով կառուցված և ավարտված է, ներկը կիրառվում է: Ջրաներկ - ջրային ներկեր, ֆրանսերեն aguarell բառից և առաջացել է լատիներեն agua - ջուր բառից: Ջրաներկի հիմնական հատկությունը գունազարդման շերտի թափանցիկությունն է։ Ուստի օբյեկտի ուրվագծի մատիտով գծագրությունը չպետք է լինի շատ սև, գծերը պետք է լինեն փափուկ, հակառակ դեպքում ներկի միջով մատիտը տեսանելի կլինի։Սպիտակը չի օգտագործվում ջրաներկի մեջ, նրանք զրկում են ներկը թափանցիկությունից և գույնի մաքրությունից։ Ավելի թեթև երանգներ ստացվում են հագեցած տոնը ջրով նոսրացնելով: Որպեսզի ներկը ավելի լավ տեղավորվի թղթի վրա, նախքան ներկով ներկելը, ամբողջ թերթիկը լվանում են ջրով։ Ջրաներկի մեջ գույնը կիրառելիս օգտագործվում է երկու եղանակ՝ ապակեպատում և ալլա պրիմա։

Ապակեպատումը ներկի մեկ թափանցիկ շերտի կիրառումն է մյուսի վրա, մինչդեռ առաջին շերտը չորանում է: Այս մեթոդը երբեմն անվանում են «չոր ներկում» և պահպանում է ջրաներկի թափանցիկությունը։

Ալլա-պրիմա - բոլոր գույները անմիջապես վերցվում են ցանկալի ուժով, յուրաքանչյուր գույնի մանրուք սկսվում և ավարտվում է մեկ քայլով: Այս կերպ կամ «խոնավ աշխատանքով» կարող եք հասնել պայծառության և գունեղության։

Տեղական գույներով լցնելը սկսվում է: Գույնի աստիճանական ծածկույթ առարկաների վրա՝ լույսից մինչև մութ:

Մեր լիցքը սկսվում է ամենամութ առարկայից՝ սև չուգունից: Պարտադիր չէ, որ այն մաքուր սև լինի: Մոխրագույն գույնը խառնում ենք կապտամանուշակագույն երանգով և սկսում լցնել։ Մենք գրում ենք ամենամութ հատվածները ավելի խիտ, ավելի բացերը՝ ավելի նոսրացված ներկով՝ տեղ թողնելով շեշտադրումների և ռեֆլեքսների համար։ Մենք դրանք ծածկում ենք շատ նոսրացած ներկով։ Առանձնահատկությունները չպետք է լինեն սպիտակ, դրանք ունեն իրենց տոնը: Քանի որ մենք ունենք կանաչ շղարշ, չուգունն արտացոլում է կարմիր երանգ: Մի քիչ կարմիր ներկ ենք ավելացնում, այն պետք է նուրբ լինի։ Լույսը արտացոլվում է վարդագույն շղարշից և ընկնում չուգունի վրա՝ ստորին հատվածում ձևավորելով նուրբ ռեֆլեքս։ Սրան զուգահեռ բոլոր առարկաները միասին ենք գրում։ Դուք չեք կարող գրել յուրաքանչյուր կետ առանձին, բոլոր աշխատանքները պետք է կատարվեն որպես ամբողջություն: Պետք է ազատվել սավանի սպիտակ բծերից, դրանք խանգարում են նկարն ամբողջությամբ ընկալել։ Օբյեկտները լցնում ենք տեղային գույներով, ներկը վերցնում ենք ոչ ամուր, որպեսզի գրանցման առաջին փուլում բաց առարկաները չմգացնենք։ Մեր նատյուրմորտում ամենաթեթևը մեկանգամյա ռեֆլեկտիվ վարագույրն է: Ամենամութը կլինի չուգունը, ապակին մոտ կլինի դրան տոնով, բայց այն դեռ ավելի բաց է։ Տոնով հաջորդում են կանաչ շղարշը և փայտե ծաղկամանը: Լրացրեք կանաչ վարագույրը կանաչ-դեղին գույնով: Բաց կանաչ վարագույրը լցնում ենք մոխրագույն-կանաչ գույնով՝ կանաչ, դեղին, մանուշակագույն, շագանակագույն տարբեր երանգների ավելացումով։ Բաժակը լցված է կարմիր-շագանակագույն գույնով։ Քանի որ այն լաքապատված է և տալիս է շատ շեշտադրումներ և արտացոլումներ, այս ամենը պետք է փոխանցվի մեր նկարում։ Մենք ձախ կողմում ուրվագծում ենք ռեֆլեքսը վարդագույն վարագույրից, աջ կողմում մենք ուրվագծում ենք շեշտադրումները: Բաժակի եզրն ու ներսը լցնում ենք ոսկեգույն օխրաով։ Փայտե ծաղկամանը լցված է բաց շագանակագույն գույնով, լույսի ներքո՝ օխրա հավելումով։ Ստվերում ավելացրեք կանաչավուն երանգ և ավելի խիտ վերցրեք գույնը: Քանի որ սա փայտե առարկա է, այստեղ ուժեղ ընդգծված շեշտադրումներ չեն լինի, դրանք ավելի խլացված և ցրված կլինեն: Դուք պետք է փորձեք փոխանցել ծառի հյուսվածքը և այն, որ ծաղկամանը կազմված է տախտակներից, պետք է նրբորեն ցույց տալ ծառի եզրերը:

Մենք սկսում ենք կիրառել բնության մեջ տեսանելի տարբեր երանգներ: Մենք կատարում ենք այս chiaroscuro-ն և ծավալը: Ֆոնի և ռեֆլեքսների վրա աշխատանքներ են տարվում։


Մենք սկսում ենք աշխատանքը լուսա-տոնային հարաբերություններով՝ լույս, ստվեր, կիսաթմբուկ, ռեֆլեքս: Ստվերներ գրել առարկաների և առարկաների վրա: Ստվերների միավորում. Առաջին պլանի և հետին պլանի գրանցում. առաջին պլանում գտնվող առարկաները պետք է գրվեն հստակ և մանրամասն: Մենք առաջին պլանում բաժակ ունենք, վրան ուրվագծում ենք նկար, տերևներ, գանգուրներ, հաշվի առնելով, որ դրանք ապակու վրա են, այն ծավալուն է, հետևաբար որոշ տերևներ կընկնեն լույսի ներքո, իսկ որոշները կլինեն ստվերում։ Մեզ ամենամոտ գտնվող վարագույրների վրա մենք նախատեսում ենք այն ծալքերը, որոնք ձևավորվում են սեղանի եզրի կոտրվածքում: Հետին պլանում գտնվող առարկաները պետք է ավելի մեղմ գրվեն: Եզրագծերը չպետք է շատ պարզ լինեն, դրանք պետք է խորանան, լինեն ավելի մեղմ։ Հակառակ դեպքում նրանք առաջին պլան են մղվելու, ուստի պետք է ծրագրված աշխատանքը փոխանցենք։

Մեր կազմը կարելի է բաժանել 3 պլանի. Առաջին պլանը սեղանի եզրն է, վարդագույն շղարշ, բաժակ: Երկրորդ հատակագիծը թուջ է և ծաղկաման։ Երրորդ պլանը ետին պլանում վարագույրներ են:

Անհրաժեշտ է ցույց տալ, որ բոլոր առարկաները գտնվում են միմյանցից հեռու: Առաջին պլանում առարկաները, ստվերները, արտացոլանքները կլինեն վառ, որքան հեռու առարկաները լինեն մեզանից, դրանք կլինեն ավելի փափուկ և նուրբ: Հետևի վարագույրները պետք է օդային տեսք ունենան, ծալքերը՝ հոսող, ստվերները՝ ոչ շատ վառ։

Աշխատեք մանրամասների վրա. Ամփոփելով. Մանրամասների ճշգրտում և ընդհանուր կազմի ընդհանրացում: Կոշտ գծերի փափկեցում.

Ուսուցչի կողմից պատրաստված նատյուրմորտների օրինակներ.

Ջերմ գույների հակադրվող նատյուրմորտ.

Նատյուրմորտ սառը գույներով.

Հակադրվող նատյուրմորտ.

Նատյուրմորտ տաք գույներով.

Ջերմ գույների հակադրվող նատյուրմորտ.

.

1. Նկարչությունը սկսվում է թերթիկի վրա առարկայի կոմպոզիցիոն տեղադրմամբ։ Պատկերը ուրվագծվում է թեթև գծերով։ Հաշվի առնելով անկյունը, համամասնությունները և հեռանկարները՝ հայտնաբերվում և որոշվում են հիմնական կառուցողական կետերը։ Հաշվի առնելով կառուցողական կետերի երկայնքով հեռանկարային կտրվածքները՝ ուրվագծվում է դեմքի մասերի կառուցվածքի ընդհանուր ձևը։

2. Հստակեցրեք համամասնությունները և հեռանկարային շինարարությունը: Սահմանում է սեփական և ընկնող ստվերների սահմանները:

3. Լույս-տոնային հարաբերությունների օգնությամբ բացահայտվում են եռաչափ ձևեր։ Դրանք տարածականություն են հաղորդում, այն ձևերը, որոնք ավելի մոտ են գծագրին, ընդգծվում են ավելի մեծ կոնտրաստով։

4. Ձևերի ամբողջական տոնային մշակում. Աշխատեք լուսա-տոնային հարաբերություններով՝ լույս, ստվեր, կիսաթմբուկ, ռեֆլեքս: Ամփոփելով. Նկարի ստուգում և ամփոփում (ամբողջական)

Դասի մեթոդական մշակում

նկարչության թեմայով

նախապատրաստական ​​դասարանում

Ուսման 2-րդ կուրս

«Նատյուրմորտ. Նկարչություն

Նատյուրմորտ բնությունից»

Ավարտեց՝ Կուկուշկինա Է.Ն.

Ուսուցիչ

MOU DOD մանկական արվեստի դպրոց Նեյ

Կոստրոմայի շրջան

տարի 2013 թ

Դասի թեման. «Նատյուրմորտ. Բնությունից նատյուրմորտ նկարելը.

Թիրախ

Կատարեք պարզ նատյուրմորտ բնությունից

Առաջադրանքներ.

Մշակում. մշակել ներկերի հետ աշխատելու տեխնիկա, նատյուրմորտի վրա աշխատանքի հաջորդականություն:

Սարքավորումներ:

Ուսուցչի համար՝ բնական միջավայր (նատյուրմորտ սպիտակ թերթիկի դեմ), սեղան «Նատյուրմորտ (քայլ առ քայլ աշխատանք)», էսքիզներ բանջարեղենի և մրգերի բնությունից (մանկական աշխատանք)

3-րդ շարք.

Դասի պլան

  1. Կազմակերպման ժամանակ
  2. Ներածական զրույց
  3. Ուսանողների աշխատանքը առաջադրանքի վրա
  4. Դասի ամփոփում

Դասերի ընթացքում.

  1. Կազմակերպման ժամանակ

Ուսանողների պատրաստակամության ստուգում դասին: Երեխաների դրական վերաբերմունքը դասին.

  1. Ներածական զրույց.

Հիշեք կերպարվեստի ժանրերը. Հաջորդիվ համարվում է արվեստի ժանրերից մեկը՝ նատյուրմորտ (նկարազարդումներ են ցուցադրվում)

Եթե ​​տեսնում եք նկարում

Հրաշք ծաղկաման սեղանին

Այն պարունակում է գեղեցիկ փունջ

Ձյան սպիտակ քրիզանտեմներ;

Շատ ուտեստներ կան,

Եվ ապակյա և պարզ,

Գուցե մի բաժակ կամ բաժակապնակ

Ոսկեզօծ եզրագծով։

Եվ դա տեղի է ունենում նաև այսպես.

Այնտեղ խաղն ավարտված է ոչ-ոքիով։

Վերջապես դնենք

Հասած դեղձ և սալոր.

Եվ նաև նկարում

Նկարված է տորթ լինելու համար:

Եվ այսպես, պատկերը

Այն կոչվում է նատյուրմորտ:

Նատյուրմորտ - (ֆրանսերենից թարգմանված - մեռած բնություն) - անշունչ առարկաների պատկեր: Այս բառը վերաբերում է կերպարվեստի բարդ և բազմազան ժանրին, ինչպես նաև անհատական ​​ստեղծագործություններին, որոնք գեղարվեստորեն վերարտադրում են կենցաղային սպասքը, Երաժշտական ​​գործիքներ, ծաղիկներ, մրգեր, բանջարեղեն, սատկած խաղ և այլ անշունչ առարկաներ։ Նատյուրմորտը ծագել է գեղանկարչության մեջ ռեալիզմի զարգացման հետ կապված, և նկարիչների տեխնիկական և ճանաչողական կարողությունների ընդլայնման հետ մեկտեղ 17-րդ դարում այն ​​սահմանվել է որպես ինքնուրույն ժանր։

Նատյուրմորտը կատարում է տարբեր գործառույթներ. Օրինակ:

Դեկորատիվ - գրավում է բնական ձևերի շքեղությունը, շնորհն ու շքեղությունը, ինչ-որ չափով ուռճացնում և վերափոխում է դրանք, զարդարում ինտերիերը.

Թեմատիկ - պատկերված են մեկ թեմայով միավորված առարկաներ (երեխաներ - ներառում են խաղալիքներ, սպորտ - սպորտի ատրիբուտներ և այլն):

Նատյուրմորտը խոսում է տարբեր ժամանակների մարդկանց կյանքի մասին. նույնիսկ անշունչ առարկաներ նկարելով կարող ես շատ բան արտահայտել, շատ բան ասել մարդկանց կյանքի մասին։

Ի՞նչ կարող եք ասել՝ նայելով այս նատյուրմորտին: (վերարտադրության ցուցադրում) նատյուրմորտ

Փազլներ.

Վեց ճենապակյա ընկերներ

Սփռոցի վրա կանգնած էր շրջանակի մեջ,

Երեկոյան հետախուզվում է

Հյուրասիրե՛ք մեզ թեյով։ (բաժակներ)

Պայծառ փայլում է իմ համազգեստը,

Սեղանի վրա ես հրամանատարն եմ։

Իմացեք բաժակներ, թեյնիկ;

Ես մեծ շեֆ եմ։ (Սամովար)

Երկու քույր՝ մեկը մեծ,

Այն խանգարում է սեմոլինայի շիլան:

Դե, փոքր քույր

Թեյը բարձրաձայն խառնվում է։ (գդալ)

Հենց տեսախցիկից դուրս

կարմիր տակառ,

Դուք դիպչում եք դրան - սահուն,

Եվ մի կծեք - քաղցր: (Apple)

ոսկե գլուխ

Մեծ, ծանր:

ոսկե գլուխ

Պառկիր հանգստանալու։

Գլուխը պառկեց

Միայն պարանոցն է բարակ։ (Դդում)

Սեւ տների ոսկե մաղը լցվել է. (արևածաղիկ)

Ամռանը այգում, թարմ, կանաչ,

Իսկ ձմռանը տակառի մեջ դրանք դեղին են, աղի։

Գուշակիր, լավ արեցիր

Ինչ է մեր անունը: (վարունգ)

Գնդակները կախված են հանգույցից,

Շոգից կապույտ դարձավ։ (սալոր)

Նկատի ունեցեք նկարազարդումներ, վերարտադրություններ և պատասխանեք հարցերին.

Ի՞նչ է նատյուրմորտը:

Ո՞ր նատյուրմորտ տպագրությունն է ձեզ ամենաշատը դուր գալիս և ինչու: Նշե՛ք նկարների հեղինակներին:

Ի՞նչ գույներ (տաք, թե սառը) գերակշռում են դրանցում: Ինչո՞ւ։

Ի՞նչն է միավորում մեկ նատյուրմորտի բոլոր առարկաները: (Առարկա, պատկանելություն)

Ինչու են գույները տարբերվում թեթևությամբ մրգերի պատկերում. ոմանք ավելի բաց են, մյուսները ավելի մուգ:

Ինչպե՞ս են նկարիչները փոխանցում բանջարեղենի և մրգերի ծավալը նկարների հարթ մակերեսի վրա: Ինչո՞ւ են բոլոր մրգերի և առարկաների վրա ավելի թեթև հարվածները գտնվում մի կողմից, իսկ մուգները՝ մյուս կողմից: Ի՞նչ դեր է խաղում արևի լույսն այստեղ: (արևի լույսը, լուսավորող առարկաները, դրանք դարձնում է մի կողմից թեթև (սա լույս է), մյուս կողմից՝ մուգ (ստվեր): Լույսն ու ստվերը օգնում են փոխանցել առարկաների եռաչափ պատկերը, դրանց իրականությունը:

Արտացոլում

Նյութը համախմբելու համար առաջարկում եմ «Կազմել նատյուրմորտ» խաղը։ Առաջարկվող իրերից առաջարկում եմ նատյուրմորտներ պատրաստել և անուններ տալ (մասնակցում են և՛ ուժեղ, և՛ թույլ երեխաները)

Ֆիզիկական դաստիարակության րոպե

Դարակի վրա պարապ զամբյուղ կար (նստեք, ձեռքերը կլորացրեք - պատկերեք զամբյուղ)

Նա հավանաբար կարոտել է նրան ամբողջ ամառ (գլուխը թեքված է ձախ և աջ)

Ահա աշունը եկել է, և սաղարթը դեղնել է (վեր կաց, պատկերիր ծառի ճյուղերը)

Բերքահավաքի ժամանակն է։ (ձգել, պատկերել ծառերից միրգ հավաքելը)

Զամբյուղը ուրախ է (կլոր ձեռքերը ձեր առջև, գլխով արեք)

Նա զարմացավ (ձեռքերը տարածեց)

Որ այգում այսքան պտուղներ են ծնվել։ (վեր կացեք ձեր մատների վրա, ցույց տվեք ձեր ձեռքերով մեծ շրջան)

  1. Ուսանողների աշխատանքը առաջադրանքի վրա

Նատյուրմորտ բնությունից.

Այսօր մենք ունենք բանջարեղենի և մրգերի նատյուրմորտ: Այս թեման «համեղ» է, և այն նկարելը շատ հաճելի է։ Յուրաքանչյուր միրգ և բանջարեղեն ունի հիմնական ձև և գույն, որը պետք է տեսնել: Նրանք կարող են նույնը լինել տարբեր մրգերի և բանջարեղենի համար, բայց գույնն ու մանրամասները բնորոշ են դրանց:

Հաջորդականությունաշխատանքի կատարումը:

  1. Վրա նախապատրաստականբեմը մատիտով շատ թեթև գծերով ուրվագծում է բոլոր առարկաների ուրվագծերը: Ցանկալի է նկարել առանց շտկման առաձգական ժապավենով, ամեն դեպքում, մի չարաշահեք այն, քանի որ. ռետինե ժապավենով ավերված թղթի հյուսվածքը մթնում է և խեղդում գույնը: Նույն բարակ գծերով մենք նշում ենք նատյուրմորտի և շրջակա միջավայրի բոլոր առարկաների շեշտադրումների և ստվերների սահմանները:
  1. Առաջին փուլում Սկսենք ներկի հետ աշխատել նատյուրմորտի ընդհանուր գունային բնութագրերով, դրա համար պատրաստելու ենք ցածր հագեցած խառնուրդ՝ գույն, որը թափանցիկ շերտով քսելու ենք նկարի բոլոր մասերին՝ բացառելով շողալը։
  2. Նկարչության երկրորդ փուլում մոդելավորվում է բոլոր առարկաների ծավալային ձևը և փոխանցվում դրանց լուսավորությունը։ Առանձին հարվածներով մենք մեծացնում ենք լուսավորված կողմերի գունային հագեցվածությունը։ Ստվերների գույնը ամուր է և ենթարկվում է շրջակա միջավայրի ազդեցությանը: Դրանք դրված են թափանցիկ, բայց ավելի մուգ գույներով։ Ստվերների պատկերի համար սահմանված յուրաքանչյուր հարված պետք է վերցվի այլ առարկաների մակերևույթների և դրան հարող ստվերների գույնի համեմատ՝ երանգի, հագեցվածության և թեթևության առումով:
  1. Երրորդ փուլում աշխատանքը, մենք շարունակում ենք ծավալային ձևի և տարածության մոդելավորումը գույնի ավելի նուրբ երանգներով: Մենք թղթի վրա դրված յուրաքանչյուր քսուք համեմատում ենք նատյուրմորտի հետ՝ հերթով մեր հայացքը ուղղելով սկզբում դեպի պատկերը, ապա՝ բնությունը։ Սա թույլ է տալիս տեսնել, թե արդյոք փոխանցվում է գույնի համամասնությունը, որը բնության մեջ է: Գունային երանգների պատկերը լույսի, կիսաբամբայի, ստվերի մեջ աստիճանաբար հանգեցնում է ձևի նուրբ մոդելավորման, տարածության և լուսավորության պատկերին:
  1. Վերջին փուլում մենք ընդհանրացնում ենք բոլոր գույները, անհրաժեշտության դեպքում, որոշ հատվածներ ընդգծում ենք ավելի հագեցած գույնով և մարում չափազանց վառները, որոնք դուրս են գալիս ընդհանուր գունային գամմայից: Նկարչությունն ավարտված է։

IV. Դասի ամփոփում

Կատարված աշխատանքների վերանայում և վերլուծություն: Նկատի ունեցեք գույների գեղեցիկ համակցությունները բնական միջավայրի օբյեկտների բնույթի փոխանցման մեջ:

Ընդհանուր սխալների վերլուծություն:

Աշխատավայրի մաքրում.

Հղումներ:

  • Բ.Մ.Նեմենսկի» արվեստև գեղարվեստական ​​\u200b\u200bաշխատություն «Մոսկվա 1-4 դասարան» Լուսավորչական «2008 թ
  • Է. Ռոժկովա «Կերպարվեստը տարրական դպրոցՄոսկվայի «Լուսավորություն» 1980 թ

Դասի ներդաշնակություն

նախապատրաստական ​​դասարանում (ուսումնառության 2-րդ կուրս)

«Նատյուրմորտ. Նկարչություն երկուսի նատյուրմորտից

իրեր»

Նպատակը և առաջադրանքները.

Ուսումնական. ուսանողներին ծանոթացնել արվեստի պատմության մեջ իրերի աշխարհը պատկերելու ձևերի բազմազանությանը, ընդլայնել գիտելիքները նատյուրմորտի ժանրի, գեղանկարչության, նկարչության, քանդակի մեջ նատյուրմորտի առանձնահատկությունների մասին, սովորեցնել, թե ինչպես պատկերել. տարբեր առարկաներ.

Մշակում. մշակել ներկերի հետ աշխատելու տեխնիկա:

Կրթական. դաստիարակել գեղագիտական ​​զգայունություն:

Սարքավորումներ:

Ուսուցչի համար՝ բնական միջավայր (երկու առարկայի նատյուրմորտ), աղյուսակ «Նատյուրմորտ (քայլ առ քայլ աշխատանք)», էսքիզներ բանջարեղենի և մրգերի բնությունից (մանկական աշխատանք)

Ուսանողների համար՝ ջրաներկ, գուաշ, թուղթ, վրձիններ, գրաֆիկական նյութեր

Տեսողական շրջանակ.

Ի.Մաշկով «Մրգեր ափսեի վրա», Ա.Լենտուլով «Նատյուրմորտ», Վ.Վան Գոգ «Արևածաղիկներ», Կ.Կորովին «Նատյուրմորտ. Ծաղիկներ և մրգեր.

Ծրագրին համապատասխան այս թեման ներառված է գծագրության մեջ՝ կյանքից բաժնում։ «Նատյուրմորտ. Կյանքից հանելով բանջարեղենի, մրգերի նատյուրմորտը հատկացվում է 2 ժամ։

Այս դասի հիմնական նպատակը ուսանողներին նատյուրմորտի մասին գիտելիքներ տալն է. սովորեցնել, թե ինչպես պատկերել առարկաները նատյուրմորտում՝ ինչպես գրաֆիկական, այնպես էլ պատկերագրական միջոցներով: Դասը բաղկացած է կազմակերպչական պահ, նոր տեսական նյութի ներկայացում, ուսումնասիրված նյութի համախմբում, ինքնուրույն աշխատանքերեխաներ.

Նա ժամանակին պատրաստվեց դասին, պատրաստեց ամբողջ տեսողական նյութը, որը կպահանջվեր դասին: Վարման բովանդակությունը, թեմատիկ ուղղվածությունը և տեխնոլոգիան լիովին համապատասխանում էին դասի զարգացման մակարդակին։

Ուսման ժամանակը իմ կողմից ռացիոնալ օգտագործվեց։ Դասը սկսվեց կազմակերպչական պահով, որն սկսվեց սովորողների դասի աշխատանքային տրամադրությամբ։

Նոր նյութի ներկայացումը` այս տեսակի դասի հիմնական մասը, իրականացվում է բացատրության, վերարտադրումների ցուցադրման տարրերով պատմվածքի մեթոդով: Դասի այս փուլում նա ուսանողներին բացահայտեց «նատյուրմորտ» հասկացությունը, ծանոթացրեց նատյուրմորտների տեսակներին։ Ուսումնական գործընթացի արդյունավետությունը բարձրացնելու և այս տարիքի երեխաների հետաքրքրությունը դասի նկատմամբ չկորցնելու համար, ես խոսակցության մեջ հանելուկներ էի օգտագործում։

Նոր նյութի համախմբումն իրականացվել է «Կազմել նատյուրմորտ» խաղի տեսքով։ Այս աշխատանքին մասնակցել են ինչպես ուժեղ երեխաները, այնպես էլ ավելի թույլերը։ Այս փուլում շատ լավ հետագծվեցին ուսանողների գիտելիքները, որոնք ստացվել էին տեսական նյութի ներկայացման ժամանակ։

Անկախ աշխատանքից առաջ երեխաների առողջությունը պահպանելու նպատակով նա ֆիզկուլտուրայի պարապմունք է անցկացրել։

Դասի ինքնուրույն աշխատանքի փուլում ես երեխաներին բացատրեցի նատյուրմորտի վրա աշխատանքի հաջորդականությունը։

Ինքնուրույն աշխատանքի ընթացքում ուսուցիչը անհատական ​​օգնություն է ցուցաբերել ուսանողներին՝ ելնելով անհատական ​​ունակություններից։ Անկախ աշխատանքի կատարման ավելի լավ հաջորդականության համար կիրառվել է «Նատյուրմորտ գունավորումով կատարելու հաջորդականությունը» ուսումնական աղյուսակը։

Դասի վերջում նա անցկացրեց ուսանողների աշխատանքների ցուցահանդես, որտեղ կատարվեց աշխատանքի վերլուծություն՝ ի՞նչն աշխատեց, ինչը՝ ոչ։ Ես կարողացա հստակ տեսնել, թե ինչպես են ուսանողները սովորել թեման: Ուսանողների գնահատում.

Աշխատանքի ընտրված ձևերը պատահական չեն, դրանք հուզիչ են այս տարիքի երեխաների համար, հետաքրքրում են նրանց։ Կարծում եմ, որ ուսանողների կողմից նպատակի ընկալումը տեղի ունեցավ ամբողջությամբ։


Հավանեցի՞ք հոդվածը: Կիսվեք ընկերների հետ: