Vprašanja za svinec beli bim črno uho. Scenarij mestnega tekmovanja "Van prijatelj" na podlagi dela A. Troepolskyja "White Bim Black Ear". Sestava "Beli bim črno uho"


Lekcije prijaznosti (po zgodbi G.N. Troepolskega "Beli Bim" črno uho»)
Arslanova Rafilya Sabirzyanovna, učiteljica ruskega jezika in književnosti, MBOU "Gimnazija št. 2" po imenu Baki Urmanche, Nizhnekamsk, Republika Tatarstan.
Cilji:
1. Poučevanje: nadaljevati delo pri poučevanju analize literarnega besedila, izpostaviti glavne probleme, ki jih je avtor izpostavil v delu.
2. Razvijanje: razvijati analitično mišljenje, ustvarjalno domišljijo in umetniški okus študentov.
3. Vzgojni: vzgajati osebo, ki ima moralne kvalitete: prijaznost, odgovornost do svojih najdražjih, vest, usmiljenje, ljubezen do ljudi, živali, spodbujati prijateljstvo in razumevanje v razredu, spodbujati učence k razmišljanju o tem, kaj je dobro in kaj zlo.
Načrtovani rezultati:
Metapredmet UUD: razumeti temo ideje dela, analizirati umetniško gradivo, izbrati citate iz besedila, da potrdite svoje stališče, pripravite zaključke; delo v skupini, skupno razpravljanje o problemih; mojster monologa in dialoški govor; iskanje informacij z uporabo internetnih virov; naučiti se izvajati projektantsko in raziskovalno delo
Regulativni UUD: sprejeti in shraniti učni cilj in nalogo, postaviti predpostavke na podlagi opazovanj, oblikovati problem (cilj, cilje) učne ure.
Kognitivni UUD: primerjaj, analiziraj, delaj zaključke, vzpostavljaj vzorce, postavljaj hipotezo, sklepaj.
Komunikativni UUD: komunicirajte z učiteljem, poslušajte in slišite sogovornika, izvajajte samokontrolo govora v procesu govorne dejavnosti
Osebni UUD: razumeti pomen komunikacije za prenos in sprejem informacij; oblikujejo odgovoren odnos do učenja.
Tehnologija izvajanja dejavnosti učitelja in študentov.
Naloge za študente, katerih izvajanje bo vodilo k doseganju načrtovanih rezultatov.
1. Motivacija za učne dejavnosti.
Cilji: preveriti pripravljenost študentov, njihov odnos do dela.
UUD:
Osebno: samoodločanje in
gradnjo življenjskih načrtov
časovna perspektiva.
vzgojno sodelovanje z učiteljem
in vrstniki. Učitelj preveri pripravljenost učencev na pouk.
- Starogrški mislec Sokrat je rekel, da je ljudi veliko in med njimi je težko najti osebo.
Kaj mislite, kaj pomeni ta izjava?
In naše srečanje bi rad začel z besedami Gavriila Troepolskega:
"Beli Bim Črno Uho" je "beseda malim ljudem, ki bodo kasneje odrasli, beseda odraslim, ki še niso pozabili, da so bili nekoč otroci.
V moji knjigi je edini namen govoriti o prijaznosti, zaupanju, iskrenosti, predanosti.”
Učitelj: Danes imamo lekcijo obšolsko branje. Če bo po naši lekciji v vaših srcih več prijaznosti in usmiljenja, potem bomo menili, da nismo preživeli časa z vami zaman. O prebranem se moramo zamisliti, vsak ima svoje mnenje in ga mora povedati. Ob tem ne smemo pozabiti na spoštovanje: prisluhnite drugačnemu mnenju, tudi če se ne ujema z vašim. Danes ne bomo samo razmišljali in izražali svojega mnenja
o delu, pa tudi za predstavitev svojih mini projektov.
--- beseda študentu. Projekt 1 - beseda o pisatelju Gavriil Nikolajevič Troepolsky se je rodil v vasi Novospasovka v pokrajini Voronež leta 1905 v družini vaškega duhovnika s šestimi otroki. V hiši Troepolsky so imeli radi
delo - delali so že od malih nog, visoko cenili znanje, knjiž. Njegovo življenje je vsebovalo celo obdobje: bil je star 12 let, ko se je leta 1917 zgodila revolucija; pri 15 letih je spoznal, kaj je državljanska vojna;
pri 36 letih je izkusil grozote velike domovinske vojne. Gavriil Troepolsky je moral študirati na štirih izobraževalnih ustanovah. Že s srednjo izobrazbo vstopi v kmetijsko šolo. Nato je delal kot učitelj v mestu Voronež. V starosti 66 let je Troepolsky izdal delo, ki mu je prineslo svetovno slavo - zgodbo "White Bim Black Ear", ki jo je posvetil spominu na Aleksandra Trifonoviča Tvardovskega. svetovna slava mu je prinesel knjigo o Beamu, ki so jo brali v Evropi, na Japonskem, na Kitajskem. Leta 1975 je avtor za knjigo prejel državno nagrado ZSSR. Zgodba je bila leta 1977 posneta v film. Zgodba je bila prevedena in objavljena v številnih državah po svetu. Troepolsky je umrl leta 1995. Po smrti pisatelja v Voronežu, kjer je živel dolga leta, so v bližini lutkovnega gledališča postavili spomenik Bimu.
2 mini projekt - kako se je pes Bim pojavil v pisateljevem življenju? Osamljeni moški, ki mu je umrla žena, je vzel mesec dni starega kužka in ga negoval. Beam je bil popolnoma drugačen od svoje pasme škotskih setrov: »telo je belo, vendar z rdečkastim odtenkom, le eno uho in ena noga sta bila črna, drugo uho je bilo rumenkasto rdeče. S takšno barvo Bima ni bilo mogoče imenovati čistokrvni pes, a za lastnika to ni bilo več tako pomembno: Bim je bil že njegov prijatelj, prijatelje pa je treba vedno spoštovati. Zdaj Ivan Ivanovič ni bil sam. "Ni opazil, kako se je sam postopoma začel na glas pogovarjati z Beamom."
II. Oblikovanje teme lekcije, postavitev ciljev.
Ponavljanje obravnavane snovi.
Cilji: voditi otroke k oblikovanju teme in določitvi ciljev lekcije. Priprava načrta dela.
UUD:
Kognitivni: neodvisni
Oblikovanje kognitivnih ciljev, problemov.
Komunikacija: načrtovanje
učno sodelovanje z učiteljem in vrstniki
Regulativni: postavljanje ciljev Učitelj vodi otroke, da oblikujejo temo in cilj lekcije. Pojasnjuje študentovo razumevanje ciljev lekcije. Učenci si postavijo cilje, oblikujejo (pojasnijo) temo lekcije.
Učiteljica: Od vseh domačih živali, ki jih je človek udomačil, je le ena postala njegov pravi prijatelj – pes. To prijateljstvo med človekom in psom ima svoje korenine v daljni preteklosti. Pes zna predano ljubiti se dobro prilagaja različni pogoji in učenje lekcij.
Človek je psa sprejel v krog svoje družine, ona pa to družino dojema kot svoj trop, kjer je lastnik vodja. Pes še danes služi človeku: lovski pomočnik, čuvaj, pastir, pes krvosledec in vodnik slepih, predvsem pa je postal njegov spremljevalec in prijatelj.
--- Katere izjave, reke ste pripravili na temo »Pes je človekov najboljši prijatelj«? 4 miniprojekt, ki ste ga naredili doma - preverite zdaj:
Naloga: na levo na list papirja narišite sliko, ki izraža pomen besede "krutost". Pojasnite, zakaj ste ga izbrali. Napiši besede, ki te povezujejo s to besedo. Na desni narišite sliko, ki izraža pomen besede "usmiljenje". Poimenujte in napišite tiste duhovne vrednote, ki nasprotujejo krutosti. (ljubezen do bližnjega, sočutje).
Učitelj: Na žalost nekateri ljudje ne marajo živali in z njimi kruto ravnajo. To je resen problem, ljudje kažejo krutost, pozabljajo ali ne vedo, kaj je na svetu lepa beseda- usmiljenje.
Tema najinega pogovora je krutost in usmiljenje. Če se obrnemo na delo G. N. Troepolskega "Beli Bim in Črno uho", bomo ugotovili pomen teh besed, njihovo mesto v življenju junakov in v našem življenju ter oblikovali moralni odnos ljudi do živali.
III. Učenje nove snovi.
Cilji: pridobivanje novih znanj,
razvijanje sposobnosti iskanja odgovorov na
zastavljena vprašanja, povzemanje
otrok na samoizbiro
način ravnanja z informacijami.
UUD:
Komunikacija: sodelovanje
pri iskanju in izboru informacij.
Kognitivni: konstrukcija
logična veriga sklepanja,
hipoteze in njihovo utemeljitev.
Regulativno: izdelava načrta in
zaporedje dejanj. Učitelj ustvarja čustveno razpoloženje delati na temi. Oblikuje nalogo za razumevanje nove snovi. Potegne vzporednico s predhodno preučeno snovjo. Organizira študente, da preučijo problemsko situacijo.
Učenci sestavijo načrt za dosego cilja in določijo sredstva (algoritem, model).
5 mini projekt - na kratko ponovite vsebino zgodbe
"White Beam Black Ear" je zgodba o psu, ki je bil zelo zvest svojemu lastniku. Kot čisto majhnega kužka ga je vzel k sebi nekdanji novinar, osamljeni upokojenec Ivan Ivanovič. Povezala ju je globoka ljubezen in resnična predanost. In vse bi bilo v redu, če nekega dne Ivan Ivanovič ne bi končal v bolnišnici s srčnim infarktom. Od tega trenutka naprej je Beam začel zelo težko življenje. V iskanju svojega gospodarja je Beam prišel do hudobnih ljudi, ki so ga držali priklenjenega, in samo do huliganov. Rane, ki so jih prejeli od krutih ljudi, je Beam zacelil v gozdu. Po vseh tavanjih in iskanjih svojega prijaznega gospodarja je končno spet v mestu. Škodljiva teta, ki vidi, da pes nenehno sedi in čaka na nekoga na dvorišču, pokliče brigado, ki se ukvarja z lovljenjem potepuških psov. Pravi, da je Beam nevaren, lahko prenaša bolezni in lahko celo koga ugrizne. Brigada pride, a Bim lovci ne dajo v roke, a ga kljub temu odpeljejo in odpeljejo v zavetišče. Ivan se vrne iz Moskve
Ivanovič. Izve, kaj se je zgodilo z Bimom, izve naslov zavetišča in takoj odide po psa. Ko pa prispe v zavetišče, izve, da je bil Bim v avtu zaklenjen za železnimi vrati. Vso noč je Beam poskušal odpreti, odgrizniti ta nesrečna vrata, s tacami raztrgal železo in se hotel osvoboditi, da bi nadaljeval iskanje svojega gospodarja. Ivan Ivanovič je odprl vrata, a Bim je bil že mrtev.
Učitelj: Zdaj ni kraja na svetu, kjer pes ne bi živel poleg človeka.
Znanstveniki so identificirali tri glavne razloge, zakaj naši prijatelji potrebujejo pomoč:
To je krutost, brezsrčnost, neodgovornost ljudi, ki so izgnali, vrgli ven, pustili nemočno žival na ulici.
Žival ostane na ulici, saj njen lastnik umre, svojci pa te živali ne sprejmejo v svoj dom.
Živali se izgubijo ali pobegnejo malomarnim lastnikom.
---- Poglejmo, kako ti razlogi vplivajo na našega glavnega junaka.
IV. Utrjevanje nove snovi.
Namen: obvladovanje načina delovanja s pridobljenim znanjem v praktičnih dejavnostih.
UUD:
Kognitivni: izbira najbolj
učinkovite rešitve
naloge, sposobnost zavestnega in poljubnega grajenja izjav.
Komunikacija: nadzor,
popravek, ocena partnerjevih dejanj.
Regulativni: modni nadzor
dejanje in njegov rezultat z danim standardom. Učitelj vodi k primarni posplošitvi, spodbuja k izražanju svojega mnenja. Zagotavlja pozitivno reakcijo otrok na izjavo sošolcev.
Učenci rešujejo tipične naloge z glasno izgovorjavo algoritma.
Vabim vas k razmišljanju. Analitična razprava o delu.
Obrnimo se k junaku zgodbe - Bimu.
Kaj te je najbolj osvojilo Bim?
(S svojo zvestobo, vdanostjo in naklonjenostjo, ko brez prijatelja ni mogel ne jesti ne piti, ampak je lahko le čakal, ljubil, upal. Ko je šel skozi zlo in krutost, je ostal sam. Prizor, kjer Bim joka nad pismom Ivana Ivanoviča, je bilo je tako človeško.
Zakaj misliš, da je Bim prijazen, zvest pes?
(Bim je bil vzgojen kot prijazen človek in je živel v prepričanju, da je prijaznost norma, drugače ne more biti. Bim se je trdno naučil: vrata obstajajo, da lahko vsak vstopi. Vprašaj - in spustili te bodo noter. Navajen je zaupanje ljudi.)
Povejte nam o Ivanu Ivanoviču, lastniku Bima. Kaj je ta oseba? -
(Ivan Ivanovič je človek velike duše in ni presenetljivo, da je pes Bim prijazen, zvest, vdan. Tak človek ne more biti drugačen. Ivan Ivanovič ljubi naravo, jo pozna in razume. Prijateljstvo z Bimom mu je dalo trenutke sreča v svoji samoti)
Kako se Ivan Ivanovič počuti glede Bima? Oni so prijatelji?
»Dobro ti gre, Bim! Živeli bomo skupaj, tudi brez rodovnika. Ti si dober pes. Vsi imajo radi dobre pse ...«, piše avtor v zgodbi. Res sta se dobro počutila skupaj tako doma kot na travniku. Prijatelji so se vse bolj razumeli, ljubili in živeli enakovredno - človek in pes.
Kakšen je odnos do narave?
(Prikloni se pred naravo, saj daje človeku veselje do bivanja, zdravi rane človeške duše. Želi, da bi vsak človek lahko dobil te plemenite trenutke komunikacije z naravo. Ljudi želi nagovoriti s temi besedami:
"O nemirni Človek! Slava ti na veke, misleči, trpeči za prihodnost! Če hočeš svojo dušo odpočiti, pojdi zgodaj spomladi v gozd k snežnim kapljicam, in videl boš lepe sanje resničnosti." )
--- Bodite pozorni na besede malega digresija, ki ga lahko v celoti pripišemo Ivanu Ivanoviču: "Na tleh je roža, drobna kapljica modrega neba, tako preprosta in odkrita znanilka veselja in sreče, ki ji je domnevno in dostopna. Toda za vse - oba srečen in nesrečen – zdaj je okras življenja. Tako so med nami, ljudmi, skromni ljudje s čistim srcem, »neopazni« in »majhni«, a z ogromno dušo. Krasijo to življenje.«
"majhen" človek z veliko dušo je Ivan Ivanovič.
--- Sta bila lastnik in pes srečna skupaj?
Potrebovali so drug drugega in to je glavno. Bim je postal dober lovski pes, zaupljiv in pošten, prijazen, vdan. Nekega dne pa je lastnika odpeljal rešilec. Ob slovesu je Ivan Ivanovič rekel Bimu: - Počakaj, fant, počakaj. Bim je čakal in iskal lastnika.
--- Bim prekine z lastnikom in postane prestrašen. Poglej
risanje. Je avtorju uspelo prenesti Beamovo stanje?
Mislim, da. Bim je žalosten, a v njegovih očeh je upanje. Zagotovo ve: počakati moramo!
--- učitelj prebere pesem:
Kmalu bo list padel z dreves, a Bim še vedno čaka ... Sneži iz črnega oblaka in Bim še vedno čaka ... Prijatelj iz neznanega razloga ne pride, Bim pa še vedno čaka .. . Pustiti bo minilo leto, in stoletje bo minilo, Bim pa še vedno čaka ...
iskati lastnika. Kaj se je Bim naučil o ljudeh? Kakšne ljudi je srečal?
Dobro: Zlo:
Ivan Ivanovič
Daša, Stepanovna
Matrena, Miha
voznik reševalnega vozila
Semjon Petrovič
"Siva"
Tolikova mama
Hudobni ljudje so brez imena: brez imena, brez duše. Dobrim ljudem se Bim smili, vidijo, da pes
zašel v težave. Z njim se pogovarjajo, mu izlivajo dušo. Vsi imajo radi živali, sočustvujejo z njimi, to je lastnost dobrega človeka.
--- Veliko je dobrih ljudi, zakaj je zmagalo zlo?
Na svoji poti sreča veliko ljudi, ovir, skuša verjeti in zaupati ljudem.
Učitelj: Prišla je noč. Hladno in zmrznjeno. Od kod Bimu moč po strelu, ki ga je slišal na dvorišču. Prišel je do vrat in začel praskati po njih. Z zobmi je glodal kosi pločevine, in ko ga je zapustila moč, je spet praskal, že ležeč. Poklical je ... vprašal ... do jutra je bilo v kombiju tiho ... ". Čeprav se zgodba konča tragično - Bim umre, vendar njegov kratko življenje dobro se je odrazilo na številnih usodah. Premisli
pomen besed Ivana Ivanoviča: "Ni res. In zagotovo bo pomlad. In snežne kapljice bodo ... V Rusiji so seveda zime in pomladi."
Kaj je bistvo tega filozofskega razmišljanja?
(Kot se izmenjujeta zima in pomlad, v naših življenjih minevajo žalosti in radosti, nasmehi in solze. Svetlih dni bo več, če bo človek dosegel harmonijo v naravnem svetu.)
Učitelj: Krutost ljudi izvira iz brezbrižnosti, ravnodušnost pa je duhovna smrt; ko se izgubi sposobnost sočutja s trpljenjem drugih, človek preneha biti oseba.
Verjetno ste tudi vi imeli težave, izkušnje, ko so z vašimi manjšimi prijatelji ravnali »neusmiljeno«. Poskusimo ovrednotiti lastna dejanja, lastno obnašanje.
Za to uporabljamo metodo "Analiza življenjskih situacij".
Ste zadovoljni sami s sabo in načinom življenja?
- Ali poznate občutek zadrege in sramu?
Vas je strah zase in za okolico?
- Kaj še posebej cenite pri sebi in bližnjih?
Ste morali kdaj prevrednotiti lastna dejanja?
Povej mi o tem.
Učitelj: Človek se začne že v otroštvu. V otroštvu se seje dobrota in usmiljenje. Toda šele leta pozneje bo jasno, ali so se semena dobrote in usmiljenja izkazala za življenjska ali pa jih je uničil plevel zla in krutosti. Verjamem, da bo vsak od vas postal prijazna, sočutna, usmiljena oseba.
Troepolskyjeva zgodba - žalostna zgodba o dveh ljubečih in skrbnih drug do drugega postavljaču Bimu in njegovem lastniku Ivanu Ivanoviču. Zgodba nas uči dobrote, sočutja do naših manjših bratov. Govori o tistih, ki ne znajo razumeti, sočustvovati z žalostjo psa v težavah, nam daje misliti o svojih dejanjih, o potrebi po pozornosti in skrben odnosživalim, ki tako kot mi znajo ljubiti, trpeti, se veseliti, žalovati, doživljati strah in hrepenenje. Ne pozabite – odgovorni smo za tiste, ki smo jih ukrotili!
Kakšen pečat je pustil Bim v vašem srcu?
“... Film sem gledal prvič in knjige še nisem bral. Bilo mi je zelo všeč. Bim je lep, pameten pes. Po filmu si resnično želim psa zase ... "
"... Za Bima je bilo vedno škoda: ko je bil privezan na drevo v snežni nevihti, ko se je njegova šapa zataknila med tirnice, še posebej, ko je umrl ..."
“... Bim bo za vedno ostal v srcih bralcev. Tako je zvest in predan. In kako je ljubil svojega gospodarja!
»... Oprosti nam, Bim. Tako se nam je mudilo, da smo vas želeli najti, a vam nismo imeli časa pomagati. Hvala za vašo zvestobo in predanost vašemu Prijatelju-Človeku. Hvala, ker ste! Oprosti nam, Bim!
Zaključek: Kljub trudu dobri ljudje zlo zmaguje. Smrt psa je graja za vse. Naj se ljudje spomnijo Bima, naj nikoli ne odrinejo psa, nikoli ne izdajo, užalijo, ne zavrnejo pomoči, naj se borijo proti zlu.
7 miniprojekt - risba Ponudili so mi, da preberem knjigo Troepolskyja "White Bim Black Ear". Vsebina dela me je presenetila in želela sem posneti Bimovega psa. Pravijo, da ima vsak pes svojo usodo: veselo in žalostno. Škoda, da ima beli Bim tako žalostno usodo, izkazal sem se za zvestega in zvestega, ki ga želim ljubiti in pomilovati.
- Tukaj je podoba srčka, nanjo napišite, kako naj ljudje ravnajo z živalmi, in pripnite svoje želje na plakat poleg Bima. Končna beseda učitelji.
Človek vedno ostaja človek, sin narave in njen varuh. »Jesenski gozd je neponovljiv. Je tempelj za razmislek. V jesenskem sončnem gozdu, - piše avtor, - človek postane čistejši. "Ampak ali je za vsakogar? Človek, ki je prišel brezobzirno ubijati, tega ne bo mogel občutiti. Vsi, ki so prebrali to knjigo, po mnenju avtor, naj se zazre vase ter
vprašajte: "Ali še nisem izgubil svoje človečnosti, ali se lahko kot prej imenujem zvesti sin svoje matere narave?" Ko se spomnite vseh malih junakov tega dela, se v vaši domišljiji pojavi podoba ganljivega, čistega, zvestega, zaenkrat brez obrambe bitja, katerega življenje se je tragično končalo. Nasprotuje mu podoba hudobnega, pohlepnega, brezbrižna oseba, iz neznanega razloga prepričani v svojo nekaznovanost.
6 mini projekt
--- v zgodbi je veliko modrih besed in misli, ki so pomembne za vsakega človeka.
Ali lahko iz besedila preberete tiste besede, ki jih lahko vzamete za moto in greste z njim skozi življenje ...
»... drugi ljudje lahko prodajajo čast, zvestobo in srce. Dobro za psa, ki tega ne ve!
»Obstajajo skromni ljudje s čistim srcem, »neopazni« in »majhni«, a z ogromno dušo. Okrasijo življenje ... ".
Ljudem sem hotel povedati: »Ne hodite mimo, ko imate pred očmi
zlo, brezbrižnost zmaguje.
V. Odsev izobraževalne dejavnosti v lekciji.
Cilji: primerjava zastavljenih nalog z doseženim rezultatom, utrjevanje novega znanja, postavljanje nadaljnjih ciljev.
UUD: Komunikativnost: sposobnost popolnega in natančnega izražanja svojih misli.
Kognitivni: refleksija metod in pogojev delovanja, njihov nadzor in vrednotenje;
Osebno: študent ugotavlja vrednost rezultatov dejavnosti za zadovoljevanje svojih potreb, vitalnih interesov. Učenci oblikujejo končni rezultat svojega dela pri učni uri. Poimenujejo glavne položaje nove snovi in ​​kako so se jih naučili (kaj je delovalo, kaj ni delovalo in zakaj). Učitelj ugotavlja stopnjo vključenosti učencev v delo pri pouku.
- Našo lekcijo bi rad zaključil z vrsticami iz pesmi pesnika E. Jevtušenka.
Pazite na te zemlje, te vode, ljubite tudi malo bylinko. Poskrbite za vse živali v naravi. Ubijte samo zveri v sebi.
Vidim, da se vas je zgodba dotaknila, zato vam svetujem, da preberete druga dela o živalih.
----naj besede L. Tolstoja postanejo moto vašega življenja.
"Sočutje do narave je tako tesno povezano s prijaznostjo značaja, da lahko z gotovostjo rečemo, da tisti, ki je krut do živali, ne more biti prijazen."
Želim vam, da v svojih srcih ohranite prijaznost in srčnost, občutljivost in pozornost, odgovornost za "naše manjše brate". Bodite dobri gostitelji svojim štirinožnim prijateljem!
8 mini projekt "Spomeniki psom".
Odsev. Nadaljuj stavek:
Ta lekcija me je naučila ...
Ta lekcija mi je dala misliti ...
Hotel sem …
Želim reči, da sem včasih...
-Najprej bi rad spremenil ...
- Kar sem popolnoma prepričan (- a), je, da ...
- Zame je bilo v pogovoru pomembno ...
Bi svojim prijateljem in družini priporočili branje te knjige? Zakaj?
Doma: 1. Pisno odgovori na eno od vprašanj:
Kakšen občutek je zgodba pustila v meni? Kaj nas uči knjiga G. Troepolskega?
2. Napišite pismo Bimu.
Zagotavlja povratne informacije o domači nalogi.

Troepolsky je leta 1971 napisal zgodbo "White Bim Black Ear". Avtor je delo posvetil A. T. Tvardovskemu. Osrednja tema zgodbe je tema usmiljenja. Na primeru zgodbe o psu Bimi avtor pokaže, da mora človek v vsaki situaciji ostati človek, pokazati prijaznost, skrbeti za naše manjše brate.

Glavni junaki

Bim- pes "iz pasme škotski seter z dolgim ​​rodovnikom. Bil je netipične barve: bel z "rdečimi rjavimi madeži", enim črnim ušesom in eno črno nogo.

Ivan Ivanovič Ivanov- lastnik Bim, lovec, udeleženec velike domovinske vojne; upokojeni novinar.

Tolik- fant, ki je skrbel za Bima.

Drugi junaki

Stepanovna- soseda, ki je skrbela za Bima.

Daša- dekle, ki je pomagala Bimu.

Krisan Andrejevič- Bimov začasni lastnik v vasi.

siv človek- moški, ki je odstranil ploščico z Bimove ovratnice in pretepel psa.

teta- sosed, ki ni maral Bima.

Poglavja 1–2

Beam je bil skoten staršem seterjem z rodovnikom, vendar je imel netipično barvo dlake. Lastniki so hoteli Bima utopiti, a je kužka prevzel Ivan Ivanovič. Moški se je na žival zelo navezal in kmalu začel loviti s seboj. "Do dveh let je Beam postal odličen lovski pes."

3. poglavje

Tretje poletje je minilo. "Skripajoča in debela" teta je napisala pritožbo nad Bimom: menda je bil pes nevaren. Predsednik hiše je prinesel papir, a ko je videl psa, je ugotovil, da je Bim prijazen in ubogljiv.

Poglavja 4–5

Med lovom se je Ivan Ivanovič skušal omejiti na eno ali dve šljuki na lov, pa še to samo zato, da se Bim ne bi »upognil kot lovski pes«.

Ivan Ivanovič je nekoč odpeljal Bima lovit volkove. Po tem dogodku je pes na lovu vedno pokazal lastniku, da je zavohal sled volka.

Poglavje 6

Ivan Ivanovič je vse bolj trpel zaradi bolečine, skrbela ga je stara rana - delček blizu srca. Nekega dne je hudo zbolel. Ivana Ivaniča so odpeljali v bolnišnico. Moški je sosedo Stepanovno prosil, naj pazi na psa.

Beam je stekel za lastnikom. Pes je šel po sledi do ambulante in začel praskati po vratih: zaudarjalo je po lastniku. Vendar je bil Beam odgnan.

Naslednje jutro je pes spet šel ven iskat. Bim je vohal ljudi, jih pregledoval. Psa so opazili mimoidoči in poklicali policijo. Vendar se je deklica Daša zavzela za Bima. Psa je vzela domov. Stepanovna je deklici povedala, da so Ivana Ivanoviča z letalom poslali v Moskvo na operacijo.

7. poglavje

Zjutraj je Dasha Bimu prinesla ovratnico s ploščico, na kateri je pisalo: »Ime mu je Bim. Živi v stanovanju. Ne poškodujte ga ljudje."

Sosed je pustil Bima samega na sprehod. Pes je zataval v park, opazili so ga fantje, ki so prinesli pasjo hrano. Eden od fantov, Tolik, je hranil Bima iz rok. "Neki stric" s palico - "siv" - je pristopil k fantom in vprašal, čigav je pes. Ko je moški izvedel, da je pes žreb, ga je vzel s seboj in pripeljal domov. Bimu je snel ovratnico, saj je zbiral vse vrste "pasjih znakov" (medalje, povodci, ovratnice). Ponoči je pes začel zavijati od osamljenosti. Jezen je "siv" s palico udaril psa. Beam je moškega napadel in skočil iz stanovanja skozi vrata, ki jih je odprla storilčeva žena.

8. poglavje

"Dnevi so sledili dnevom." Bim je mesto že dobro poznal. Pes je nekako zavohal Dašin vonj, ki ga je pripeljal do postaje. Dekle je odhajalo. Pes je dolgo tekel za vlakom, nato pa je v hrepenenju padel med tirnice.

Ženska je pristopila k skoraj umirajočemu Bimu in mu dala piti vode. Bim je drvel naprej železnica, njegova tačka je bila uščipnjena. V tistem trenutku se je približeval vlak. Na srečo je vozniku uspelo ustaviti in psa osvoboditi. Bim se je vrnil domov.

9. poglavje

Tolik je izvedel, kje živi Bim, in zdaj je vsak dan hodil s hromim psom. V časopisu se je pojavil oglas, da se seter s črnim uhljem sprehaja po mestu in grize mimoidoče. Ko je to izvedel, je Tolik psa pokazal veterinarju. Zdravnik je ugotovil, da »pes ni stekli, ampak bolan«.

10. poglavje

Bim je postopoma začel okrevati, a šele pozno jeseni je lahko stal na vseh štirih. Soseda je psa spet začela spuščati samega na sprehod.

Nekoč je Bima pobral voznik, ki ju je z Ivanom Ivanovičem peljal na lov. Voznik je psa prodal prijatelju za 15 rubljev. Novi lastnik Khrisan Andreevich je psa poklical "Chernoukh" in ga vzel s seboj v vas.

11. poglavje

Vse v vasi je bilo za Bima nenavadno: majhne hiše, hišni ljubljenčki in ptica. Pes se je hitro "navadil na dvor, na njegovo prebivalstvo, ni bil presenečen nad dobro hranjenim življenjem."

12. poglavje

Khrisan Andreevich je vzel Bima s seboj na pašo ovc. Pes je imel dolžnost »nepooblaščene ovce obrniti v čredo, jim slediti«.

Nekoč je k Chrisanu Andreevichu prišel znanec Klim in začel prositi, naj proda Bima. Vendar je lastnik zavrnil: prej je v časopisu objavil, da se je pes zataknil, in dobil odgovor: »Ne oglašujte, prosim. Naj živi do konca."

Khrisan Andrejevič mi je dovolil, da preprosto vzamem psa na lov. Naslednji dan sta se Klim in Bim odpravila v gozd. Ker ni bil navajen velikega plena, je pes zgrešil zajca. Klim se je zelo razjezil in s škornjem udaril Bima. Pes je padel. Klim je pustil psa v gozdu.

Bim, ki je zaradi udarca izgubil zavest, se je kmalu zbudil in komaj prestopil našel zdravilna zelišča.

13. poglavje

Pes je v gozdu preživel pet dni, dokler ni ozdravel in se vrnil v mesto. Na poti je Bim našel Tolikovo hišo. Fant je bil s psom vesel, starši pa psa kategorično niso želeli pustiti doma. Ponoči je Tolikov oče odpeljal Bima v gozd in ga tam pustil.

14. poglavje

Bim se je vrnil v mesto in spet prišel do Tolikove hiše. Dečkov oče je znova poskušal ujeti psa, a mu je uspelo pobegniti.

15. poglavje

Bim se je odpravil do hiše Ivana Ivanoviča. Ko pa je zagledala psa, je tista hrupna teta poklicala "karantensko postajo". Beama so ujeli, dali v železni voz in odpeljali v pasjo uto. Ko se je zbudil v "železnem zaporu", je pes začel praskati po vratih. »Z zobmi je grizljal kosi pločevine in spet praskal, že ležeč. Poklican. Vprašano." Do jutra je pes utihnil.

16. poglavje

Tisto jutro se je vrnil tudi Ivan Ivanovič. Možakar je že na postaji začel spraševati, ali je kdo videl Bima. Ivan Ivanovič je odšel v karantensko postajo. Moški je redarja komaj uspel prepričati, da je odprl vrata kombija.

»Bim je ležal z nosom do vrat. Na natrganih robovih pločevine so natrgane ustnice in dlesni. Dolgo, dolgo je praskal po zadnjih vratih. Spraskana do zadnjega diha. In kako malo je prosil. Svoboda in zaupanje – nič več.

17. poglavje

Spomladi je Ivan Ivanovič vzel novega kužka zase in Tolika. Šlo je za "rodovniško tipično barvo angleškega setra", ki so ga poimenovali tudi Beam. "Toda svojega starega prijatelja ne bo nikoli pozabil."

Zaključek

V zgodbi "Beli Bim Črno Uho" avtor pripoveduje o usodi psa, ki do zadnjega ostaja zvest svojemu lastniku. Ko prikazuje trpljenje živali, njeno domotožje, se zdi, da avtor primerja dobro, vdan pes in vsi tisti ljudje, ki so ga srečali: mnogi od njih pozitivne lastnosti slabši od Beama.

Zgodba "Beli Bim Črno Uho" je prevedena v več kot 20 jezikov. Priporočamo, da se ne zadržujete pri pripovedovanju "White Bim Black Ear", ampak delo preberete v celoti, da boste skupaj z liki doživeli vse dogodke, opisane v zgodbi.

Preizkus zgodbe

Preizkus pomnjenja povzetek test:

Ocena pripovedovanja

Povprečna ocena: 4.6. Skupaj prejetih ocen: 1388.

Predlagano gradivo je bilo razvito za samopripravo učencev 6. razreda II. oddelka šole II. vrste za lekcijo izvenšolskega branja na podlagi zgodbe G. N. Troepolskega "Beli Bim Črno uho".

To gradivo bo učencem pomagalo zavestno razumeti besedilo in sklepati o prebranem. (To tragična zgodba o psu, ki je ostal brez lastnika in končal na ulici (lastnik je končal v bolnici). Pes med svojim potepanjem na svoji poti sreča različne ljudi: dobre in hudobne, krute in dobrosrčne, brezbrižne in sočutne, sposobne zlobnosti in pripravljene pomagati. Konec knjige je tragičen. Bim, ki je skoraj dočakal svojega gospodarja, je zaradi zlobe soseda, ki sovraži živali, prišel do lovcev psov in umrl.)

Prispeva k razvoju veščin za pravilno in popolno odgovarjanje na vprašanja ter preprečuje govorne in slovnične napake.

Prenesi:


Predogled:

OBŠOLTSKO BRANJE

Zgodba o Gavriilu Nikolajeviču Troepolskem

"Beli žarek, črno uho", 1971

1. Poglavje "Dva v eni sobi"

Kdo je Bim? Kaj je lastnik Bimu prepovedal? Kakšne so prednosti in slabosti Beama? Kaj je skrbelo lastnika psa?

"Majstrovi zapiski"

Zakaj je lastnik navezan na svojega psa? Česa se je bal? Na kaj je bil lastnik pozoren? Kakšne misli so spodbudile sliko D. Bassana (XVI. stoletje) "Mojzes reže vodo iz skale"? Kaj je lastnik naredil, da je zaščitil Beamovo krvno linijo? Kako je Bim odraščal? Katera beseda je za Bima postala zakon življenja? Kako se je Bim obnašal doma in na travniku? Kateri ptičji vonj je zavohal in zavzel svojo prvo držo? Kakšen je bil pri dveh letih? Koliko besed je do takrat že znal? Kaj je nameraval? Je Ivan Ivanovič dobil rodovnik svojega psa?

2. poglavje "Spomladanski gozd"

Kaj je Ivan Ivanovič predstavil svojemu prijatelju v tretjem letu rojstva? Katero ptico je ustrelil Ivan Ivanovič in z njo seznanil Bima? Zakaj je bil drugi izlet v gozd za Bima neuspešen?

"Majstrovi zapiski"

Na katero rožo v gozdu je bil pozoren Ivan Ivanovič? Kako ga je presenetil in razveselil? Kako pes vidi modro?

3. poglavje "Bimov prvi sovražnik"

Kakšni ljudje so Bima malo zanimali? Katerega psa je srečal Bim? Kakšno usodo je Ivan Ivanovič slutil o Shaggyju? Kaj je Ivan Ivanovič povedal Bimu in ga s tem razveselil? Kdo je prišel k Ivanu Ivanoviču, ko sta z Bimom zapustila hišo? S čim je prišel ta gost? Koga je pripeljal za pričo? Nad čem se je teta pritoževala? In kako je bilo v resnici? Kako je Ivan Ivanovič gostu dokazal, da je pes inteligenten? Zakaj Bim ni dal svoje šape teti? Kako se je odzval gost?

"Majstrovi zapiski"

Kako je lastnik uganil, zakaj je Bim renčal na Gosta? Kdo je gost? Kaj je rekel Ivanu Ivanoviču?

4. poglavje "Rumeni list"

Kaj se je zgodilo, ko sta Ivan Ivanovič in Bim prišla na avtobus? Kdo je ujel Bima v gozdu, a mu je lastnik prepovedal dotik? Na kaj je Ivan Ivanovič med lovom pozabil? Zakaj Beam ni bil zadovoljen z lovom? Kakšna je bila noč za Ivana Ivanoviča?

"Majstrovi zapiski"

Zakaj je Ivana Ivanoviča mučila vest? Zakaj se je odločil ubiti največ enega ali dva sloka? Zakaj mu je mar za usodo ptic, še posebej za usodo sive vrane?

Poglavje 5 "O napadu v Wolf's Yar"

Kdo je prišel k Ivanu Ivanoviču? O čem sta govorila? Kam je šel gospodar ob zori? Zakaj lovci niso hoteli vzeti Bima s seboj? Kaj je načelnik (lovec) počel v gozdu? Kje se je pojavil volk? Kdo ga je ubil? Zakaj je bil Bim nervozen? Zakaj so lovci hvalili Bima? Zakaj Bimu ni bilo všeč biti v zadnjem delu tovornjaka? Kako se je Bim odzval na volka?

6. poglavje "Zbogom od prijatelja"

Kaj je Bim nekoč opazil za lastnika? Koga je Ivan Ivanovič prosil, naj pokliče zdravnike? Kako se je Beam srečal z zdravniki? Zakaj se je tako obnašal? Kaj so naredili zdravniki? Kaj je Ivan Ivanovič naročil Bimu? Kako se je pes obnašal ponoči? Kaj je naredila Stepanovna, ko je zjutraj prišla k Bimu? Kaj mu je rekla? Kaj je Bim počel na ulici? Kam je šel sredi dneva? Zakaj je sedel v tej hiši do večera? Zakaj ste tekli domov v mraku? Kako je bilo drugo noč? Kam je šel Bim zjutraj? Kako so se ljudje odzvali na Bimovo sedenje na aveniji? Kdo je naredil škandal? Koga so odpeljali na policijsko postajo? Koga je policist iskal po telefonu? Kdo je pripeljal Bima domov? Kako je Dasha hranila Bima? Kaj je prosila Dasha Stepanovna?

7. poglavje "Iskanje se nadaljuje"

Kakšen žeton je Daša pritrdila na Bimov ovratnik? Kaj ste izvedeli o Daši? Kaj je Bim počel čez dan? Kdo se mu je približal? Kako so se nanj odzvali otroci? Kdo je vzel Beama otrokom? Kaj je naredil Gray, ko je pripeljal Beama na svoj dom? Kaj je ta oseba? Kako se je končala noč za Bima pri Grayu?

Poglavje 8 "Primer na puščici"

Kaj je Bim izvedel o ljudeh, ko je v mestu iskal svojega gospodarja? Na čigavo sled mu je uspelo napasti? Kako se je končalo iskanje Daše? Kdo se je približal izčrpanemu in na tirih ležečemu Bimu? Kaj je ta ženska? Kako so se druge ženske odzvale na psa? Kaj se je zgodilo z Beamom, ko se je ob železniški progi vrnil v mesto? Kdo ga je rešil in kako? Kaj se je zgodilo z njegovo nogo? Kako ga je Stepanovna razveselila, ko se je Bim vrnil domov? Kakšen nasvet je Pavel Titych Rydayev (predsednik hišnega odbora) dal Stepanovni? Je upoštevala njegov nasvet?

9. poglavje "Mali prijatelj, lažne govorice, tajna odpoved Bimu in avtorjev umik"

Kakšne govorice so razširili otroci v šoli? Kaj je naredila učiteljica metodistka? Kako je Tolik izvedel za Bimovo usodo? Kaj je obljubil v svojem eseju? Kam je šel fant po šoli? Kako ste spoznali Toliko Beam? Kaj je fant obljubil Stepanovni? Kakšen pogovor je imel Tolik s Sery? Kako se je končal prihod Graya na veterinarsko postajo? Kaj se je Gray dogovoril s teto? Kakšna pisma so začela prihajati v uredništvo po tem, ko je bilo obvestilo v njem natisnjeno? Kdo je ustavil to razpravo in kako? Kam je Tolik odpeljal Bima?

10. poglavje "Za denar"

Kdaj se je Bimova boleča tačka pozdravila? S kom se je Tolik spoprijateljil? Kaj je obljubil Lucy, da bo prinesel naslednji dan? Je Tolik prišel naslednji dan? Kako so se vsi odzvali na to? Kdo je začel hoditi z Beamom? Koga je Bim srečal na prehodu za tramvaj? Kam je šel z avtobusom? Kako se je voznik spopadel z Beamom? Kako je bilo ime Bimovemu novemu lastniku?

11. poglavje "Črnouhi v vasi"

Kaj je presenetilo Bima v vasi? Koga je srečal? Kateri zvoki in vonji so presenetili Bima? Kaj je prepričalo Bima Papanjo, Aljošo in brigadirja? Kdo je zbudil Beama? Kaj je Petrovna privoščila Bimu? S kom je Bim začel živeti v miru in harmoniji? Kako je bil Bim hranjen? Zakaj je postal neznosen? Kaj je naredil? Kdo mu je preprečil? Kaj je Khrisan Andreevich razumel?

12. poglavje »Na prostranosti polj. Nenavaden lov. Pobeg."

Kako se je začelo jutro v hiši Khrisana Andreeviča? Kam so odpeljali Beama? Kaj je bilo Alyoshi všeč v obnašanju Bima (Chernoukha)? Kaj je Aljoša prosil očeta? Katero novo lastnost sta oče in sin odkrila v Črnem ušesu? Kakšno življenje se je začelo za psa? S kakšnim namenom je Klim prišel k Khrisanu Andrejeviču? Kaj so se dogovorili? Kako se je končal Klimov lov? Zakaj je premagal Beama? V kakšnem stanju je Klim pustil Bima v gozdu? S čim je bil zdravljen Bim? Zakaj ni ostal v vasi? Kam je šel Bim? O čem sta govorila Khrisan Andreevich in njegova žena, ko sta se vrnila s trga? Kaj so povedali Aljoši o Klimu? Kako so uganili, da je Klim premagal Černouho? Kako je Aljoša preživel izgubo psa?

Poglavje 13 »Gozdna bolnišnica. Mama in oče. Nevihta v gozdu"

Kam je šel Beam? Kakšno hrano je zase našel v gozdu? kje si spal Kaj je bil gozd za bolnega psa? Kdo je zbudil Bima ob zori? Koga je lovil? Kako se je zgodilo, da je pojedel divjačino? Koliko dni se je Bim zdravil v gozdu? Kam je potem šel? Na čigavo sled je naletel v mestu? Kako so sprejeli Bima v Tolikovi hiši? Kaj je Tolikov oče počel sredi noči? Kam je vzel psa? Kje jo je pustil? Kakšno dejanje je storila ta oseba? Zakaj je bil Bim v gozdu grozljiv? Kako se je rešil vrvi? Na kaj je sraka opozorila psa? Kako je Bimu uspelo pobegniti od volkulje? Zakaj je volkulja pobegnila od Bima? Kaj dobrega pravi avtor o volkovih? Kam je spet šel Bim? Kaj je Tolik ugotovil, ko se je zbudil?

14. poglavje "Pot do domačih vrat. Trije triki"

V kakšnem stanju je Bim prišel v mesto? Kje je ostal? Kdo ga je hranil? Kje je preživel dan? Kam ste šli zvečer? Kam je šel Bim počivat? Kdo se je pripeljal do njega? Kdo mu je sledil? Ali je Bimu uspelo pobegniti pred preganjanjem?

15. poglavje: Pri zadnjih vratih. Skrivnost železnega voza"

Kje je Bim zjutraj našel hrano? Koga je srečal? Mu je uspelo priti do svoje hiše? Koga je srečal na vratih? Zakaj je teta vstala pred vsemi v hiši? Kaj jo je zanimalo? Kaj je teta počela ob prostih dnevih? Kdo je bil kriv, da so lovci na pse odpeljali Bima? Kam so pripeljali nesrečnega psa? Kdo od Bimovih znancev je končal v karanteni?

Poglavje 16 »Sestanki v iskanju. Beamovi odtisi na tleh. Štirje streli."

S kakšnim namenom je Khrisan Andreevich prišel v mesto? Kaj naj bi Aljoša počel v mestu? Kdo je še iskal Bima v mestu? Kje sta se srečala Aljoša in Tolik? Koga so fantje srečali na postaji? Kaj so povedali Ivanu Ivanoviču? Kam so šli vsi trije? Kdo jih je srečal? Kje so se dogovorili, da bodo iskali Bima? Kam je prišel Ivan Ivanovič? Kaj je videl, ko je odprl kombi? Kaj je rekel fantom, ko jih je srečal? Kako sta se Alyosha in Tolik razšla? Kakšno sled je Bim pustil v duši očeta Tolika? Kje je Ivan Ivanovič pokopal Bima? Zakaj je izstrelil štiri strele? Zakaj so lovci na pse izpustili Shaggyja? Kdo je organiziral iskanje Beama? Kaj je o Beamu pisalo v časopisu? Kako je Beam dvakrat zaslovel?

17. poglavje "Gozd je vzdihnil"

Kakšne prijatelje je Bim zapustil Ivanu Ivanoviču? Kakšno darilo je Ivan Ivanovič dal Krisanu Andrejeviču? Koga je Ivan Ivanovič kupil "za dva"? Zakaj je Ivan Ivanovič prišel na tisto jaso, kjer se je vedno ustavil, da bi se odpočil? O čigavi usodi razmišlja?

Vam je bila ta knjiga všeč? Kaj ste se naučili ob branju? Kaj nas ona uči? Kaj lahko rečete o glavnem junaku?


Lekcija branja v 4. razredu. Tema lekcije: "White Bim Black Ear" G. N. Troepolsky

Tema lekcije: "White Bim Black Ear" G. N. Troepolsky

Cilji:

1. Izobraževalni: razmislite o glavnih junakih zgodbe in njihovih dejanjih, še naprej izboljšujte tehniko branja, naučite se dati popolne odgovore na zastavljena vprašanja.

2. Popravljalni razvoj: razviti splošne intelektualne sposobnosti: metode analize in sinteze; razvijati aktivni besedni zaklad študentov; ustni monološki govor skozi odgovore in glasno sklepanje.

3. Vzgojni: vzgajati duhovno in moralno osebo, ki zna sočustvovati, vzgoja univerzalnih človeških vrednot: človekoljubje, sočutje do nemočnih, odgovornost za svoja dejanja do živali.

Vrsta lekcije : Lekcija prijaznosti.

Metode Ključne besede: besedno, likovno-ilustrativno, delno raziskovalno, reproduktivno, pogovor, video metoda, problemsko.

Tehnike: primerjava, analiza.

Oblike: skupinska, individualna, kolektivna.

Oprema e:

1. Portret G. N. Troepolskega
2. Besedilo dela

3. Kartice z nalogami

4. Ilustracije k besedilu

5. Besedilo pesmi "Ne bodi krut"
.

6. Projektno delo študentov.

7. Video material.

8. Glasbena spremljava

Med predavanji:

1.
Organiziranje časa
Nasmehnemo se kot sonce,

Zjutraj zapustil vrata,

Vidite, vsi v življenju

Dovolj težav in skrbi.

Ali imamo radi mračne obraze,

Ali nečiji jezen govor?

Lahko delimo nasmeh

In zanetiti iskrico.

Postavite tarča učencem: Danes bomo v lekciji brali, odgovarjali na vprašanja, delali z besedilom, analizirali prebrano, izražali svoje mnenje.

3. Pregled Domača naloga . sprednja anketa.
- Kdo je avtor dela "White Bim Black Ear"?

(G.N. Troepolsky)

Na pano sta obešena portret pisatelja in naslov zgodbe.

- Poimenujte glavnega junaka zgodbe.

Torej, glavna oseba zgodba - Bim. Danes bomo govorili o njegovi usodi, njegovih prijateljih in sovražnikih ter o tem, kakšen pečat je pustil na zemlji.

-Mislim, da bi našo lekcijo lahko imenovali takole: "Bim v našem srcu ...". kako misliš

Na tabli je obešen portret Ivana Ivanoviča in Bima

Kaj je Bim? (Zapomnite si videz, nenavadno barvo, rodovnik)

Poleg drugih prednosti jo avtor imenuje inteligenten pes.

- Kako razumete to besedo? Poglejmo v slovar.

Na tablo napišite besede "Inteligenten" (izvleček iz slovarja)

delo z besediščem
Inteligenten - izobražen, kultiviran.

-Zakaj je Bim inteligenten? (Plemeniti po poreklu, subtilno čuti vedenje ljudi, glas, mimiko. Ima svoj pasji ponos: ne jedo divjadi, ne raztrga ranjenih živali. Inteligenten pes ne more živeti brez prijaznosti osebe in brez dobrega dela osebi).

-Ali lahko lastniku Bima pripišemo epitet "inteligenten"?

Katere situacije vas spominjajo na to? (Noče ubijati divjadi, skrbi ga, da je dal podkupnino vozniku avtobusa).
-Kaj je bilo za Ivana Ivanoviča posebej pomembno v odnosih z Beamom? (Rešitev pred osamljenostjo: »Pozabil sem na vojno, stisko, samoto«, »utrujen, prijazen, ljubeč po lovu«, »zdelo se je, da je prijateljstvo večno«).

Na čem je temeljil njun odnos?
Kakšna čustva so čutili drug do drugega? (naklonjenost, zvestoba, prijateljstvo)

- Fantje, spomnimo se po vrsti, kako je Bim prišel do Ivana Ivanoviča? (na tabli besedna opora: Videl sem nenavadnega kužka, bil mi je všeč, rešil sem ga smrti)

Spomnimo se, fantje, kako so se dogodki razvijali v Bimovem življenju.

1. Iver se je premaknil
2. Ivana Ivanovič v bolnišnici

3. Bim išče lastnika

4. Bimova kalvarija: srečanje s slabimi ljudmi

5. Vrnitev Ivana Ivanoviča iz bolnišnice: iskanje Bima

6. Bimova smrt

Pozorno preberite zgodbo, fantje, dobro opravljeno!

Fizmunutka.

4
. Nova tema
-Danes bomo nadaljevali z delom in spremljali zgodbo, ki se je zgodila Bimu in ugotovili, kako se je vse končalo. Sočustvovali bomo in poskušali odgovoriti na vprašanje, kdo je kriv za Bimovo smrt?

Vprašanje lekcije je objavljeno na tabli: "Kdo je kriv za Bimovo smrt?"
O kom govorijo te besede?

»Vodila sta jo velika človeška usmiljenost in dobrota duše .... (Stepanovna)

Dekleta označujejo Stepanovno (skrbna, iskrena, skromna)

»Obstajajo skromni ljudje s čistim srcem, neopazni in majhni, a z veliko dušo .. Ivan Ivanovič (prijazen, sočuten, potrpežljiv, vdan)

Kaj lahko poveš o Bimu? (junaški potni list, cinquain, karakteristika)
1) Delo na besedilu
- Odprite, prosim, fantje, bralec na strani 133.
(izbirno branje)
- Poiščite in preberite, kako je Stepanovna srečala Ivana Ivanoviča?
- Kako se je Ivan Ivanovič odzval na novico o Bimovem izginotju?
- Ali je krivil Stepanovno, da je Bim odšel?
(Skupinsko delo: fantje analizirajo vedenje Ivana Ivanoviča, dekleta pa Stepanovne)

3) Analiza branja
-Poglejmo, kako je Ivan Ivanovič iskal svojega prijatelja Bima?
-Kam se je Ivan Ivanovič najprej odločil iti? (V karantensko postajo)
-Koliko dni je minilo, odkar je Bim zapustil Tolika? (3 dni)
Kateri dan je Ivan Ivanovič končal v karantenski postaji? (ob koncu tedna)
Zakaj čuvaj ni spustil Ivana Ivanoviča v prostor?
Zakaj je stražar popustil in izpustil Ivana Ivanoviča?
- Fantje, kaj mislite, kako je Ivan Ivanovič upal videti Bima?
-Kakšni ljudje so Ivanu Ivanoviču pomagali iskati Bima? (prijazno)

4) Pogovor po vsebini
-Kaj je bilo v duši Ivana Ivanoviča, ko je šel v kombi? (upam)
- Ali je priznal, da je Bim umrl? (Ne)
Kakšno strašno sliko je videl Ivan Ivanovič v kombiju?


( Ogled fragmenta Bimove smrti )
Kdo je kriv za Beamovo smrt? (slabi, kruti ljudje)

Kakšno dušo so imeli ti ljudje? (brezčuten)

-Kaj je ubilo Beama? (ravnodušnost, brezčutnost, izdaja ljudi)

Delajte na možnostih:

1. možnost "Bim je vstopil v moje življenje. Kako je to dobil?"

Možnost 2 "Oh, če bi bil Bim moški .."

Človek ima veliko slabosti, a najhujša je brezbrižnost.

Brezbrižnost je ravnodušen, brez zanimanja pasiven odnos do sveta okoli.

To je stanje osebe, v kateri ne kaže zanimanja za nič.

Sinonimi apatija, brezčutnost, brezbrižnost, brezsrčnost, pasivnost, brezčutnost.

6) Branje pesmi "Ne bodi krut" na glasbo Mozartove Simfonije srca.

Pes je sedel ob strani
Lačen, z zlomljeno nogo

In tako žalostno pogledal ljudi,

Toda ljudje so se izogibali.

Pes je pobožno cvilil

In čakal sem na pomoč mimoidočih,

In tulil od lakote in bolečine,

Bilo je pod štirideset stopinj.

Toda ljudje so šli mimo

Komaj pogledal kužka,

Drugi so naglo tekli

In ni obrnil glave.

Tudi jaz sem šel mimo

Mudilo se mi je v šolo

Reševanje pred pripeko je psa zasadil pod grm,

V upanju, da se vrnem po šoli

Rekel sem ji: "Grem iz šole - pobral bom,

Ti, potrpi malo,

In bom hranil in pil

In ozdravil bom svojo bolečo nogo."

Tisti dan nisem sedel pri pouku,

Vse njene oči so sanjale,

Moliti, prositi, kot v žalosti med ljudmi,

In z njih se je prikotalila velika solza.

Ko se je približal psu

Bila je že mrtva

Zaman sem gledal ljudi

Zaman sem čakal pomoči brezdušnih.

In potem je k meni pritekla deklica:

"Vovka Sidorov je ubil s tem kamnom."

In pokazala je na zvite tlakovce,

Da je bil ves v krvi.

In hotel sem glasno zavpiti:

- Zakaj ste ljudje tako brezčutni,

Ne pomagamo manjšim bratom v žalosti,

In ne rešite pred težavami!

Kje je tvoja človečnost in dobrota,

Ile ga ni dobil ob rojstvu,

Ali pa te je z leti zapustilo,

Ali pa te grize dvom,

Da nekoč tako, v žalosti in težavah,

Nekdo brez duše, brez obotavljanja,

Kamen zlobe ne bo položil na vašo dušo.

Ko se spominjamo junakov te zgodbe in pesmi, se v domišljiji poraja podoba ganljivega, zvestega, nemočnega bitja, katerega življenje se je tragično končalo. Nasprotuje jim podoba zlobne brezbrižne osebe, ki je iz neznanega razloga prepričana v svojo nekaznovanost.

A vseeno je v našem življenju več prijaznih in sočutnih, usmiljenih ljudi, ki jim je mar za svoje mlajše brate, takšni ljudje so v našem razredu. Fantje, ki so za vas pripravili zelo zanimiv projekt.

Predstavitev projekta študentov

1. Tema, cilji in cilji.

2. Aktualnost problema in rešitve.

3. Predstavitev dela študentov.

Vam je bilo všeč delo naših fantov?

Kaj so vam želeli sporočiti?

5. Zaključni del lekcije
učiteljeva beseda

- Upam, da razumete pomen dela G. N. Troepolskega. Če je človek lep po duši, je nujno prijazen. Vleče jih dobro, tega se veselijo, ga imajo radi, z njim želijo prijateljevati. Vendar pa v življenju obstajajo brezčutni, brezbrižni in kruti ljudje.
- Fantje, s katerimi junaki zgodbe se ne bi radi srečali v življenju, s katerimi pa bi bili prijatelji?

Razstava knjig o psih.

Med psi katere koli pasme

Obstajajo lepi in grdi

Obstajajo velikani, to so psi

Kratkonogi buldogi.

Lena polna hostesa,

In jazbečar je leni gumb,

Neustrašen bojevnik mejne straže

In pes Ruslan si to zasluži!

Lastnik psa je pest in skopuh,

Da bi se ujemal z njim Burr mešanec,

Ni čudno, da jih pes ugrizne

Ki vanjo zaman meče kamen.

Če pa je nekdo prijatelj s psom,

Zato pes zvesto služi.

Zvest pes je dober prijatelj

Odvisno od dobrih rok!

6. Povzetek lekcije
Kakšne občutke je v vas vzbudila ta zgodba?
Kateri del zgodbe se vas je najbolj dotaknil?

Zakaj se zgodba tako imenuje?

-Kaj bi naredil, če bi v življenju srečal Bima?

- Bim je v svojem kratkem štiriletnem življenju preživel marsikaj: on

Poznal sem prijaznost in nežnost ljudi, sam sem študiral te človeške lastnosti. In zato, ko je šel skozi pekel preizkušenj, ni izgubil sposobnosti ljubiti ljudi, ni postal zagrenjen in je šel naprej z edino željo, da bi našel svojega prijatelja ... Verjel je v nas, ljudi.

Individualno delo.
Branje besedil na posameznih karticah.

7 .Odsev

V Rusiji je v mestu spomenik Bimu (fotografija), otroci prihajajo k njemu in prinašajo rože. Tudi prijateljici bomo podarili rože, če vam je bila lekcija všeč in je bilo vse jasno, izberite zeleno rožo, če vam kaj ni jasno, izberite rdečo.

Ocenjevanje (v tej lekciji lahko ocenite vse učence)

8.Domača naloga

1. Sestava

2. Pismo prijatelju

Vam je bil članek všeč? Deli s prijatelji!