Učna ura književnega branja predstavitev debelega skoka. Predstavitev na temo "Delo "Skok" L.N. Tolstoja". VIII. Projektno delo

1. Učence seznanite z drugim delom L. N. Tolstoja "Skok"; naučite se analizirati dejanja junakov. 2. Razviti ustni koherentni govor, kognitivne sposobnosti. 3. Predstavite zgodovino nastanka ladij 4. Vzgajajte moralni odnos do ljudi okoli.


Obnavljanje besedila po načrtu. Ob obali Afrike. Dolgo pričakovani ukaz: "Plavaj!" Tekmovanje mladih plavalcev na odprtem morju. Oče sina občuduje in ga spodbuja. Videz morske pošasti. Vriskanje prestrašenih dečkov. Očetov strah in obup. Takojšnja odločitev. Reševanje fantov. Kriki veselja.




Zgodba o ladji. Že v starih časih se je človek moral premikati po vodi, da bi lovil ali skrajšal pot gibanja. Za to je uporabil navadno drevo. Nato je moški moral nekaj prepeljati in povezal je več dreves. Tako je nastal prvi splav. V kameni dobi se je človek naučil uporabljati orodje, nato pa je s pomočjo kamna začel luknjati vdolbino v drevesu, tako je nastal prvi čoln. Vendar so številni narodi izdelovali čolne iz živalskih kož


Prve ladje - majhne lesene ladje različnih oblik, ki so se premikale s pomočjo vesla, so se pojavile že dolgo pred našim štetjem v Egiptu, na Kreti, v Antična grčija in Rim. V 5. stoletju pred našim štetjem so se pojavile ladje z več vrstami vesli. Ladje z dvema vrstama vesl so imenovali breme, tiste s tremi vrstami pa triere.


Posadka velike ladje je štela nekaj sto ljudi. V 5. stoletju je v Benetkah nastala hitrejša ladja, galeja. Imel je dolžino 40 - 50 metrov, širino 6 metrov, eno vrsto vesla, posadko do 450 ljudi in hitrost 7 vozlov (13 km / h). Poleg vesla je imela dva jambora s poševnimi jadri. Prehod iz veslaške v jadralno floto je bil izveden do 15. - 15. stoletja.













Delajte na vsebini. Kako je opica prišla na ladjo? Zakaj na koncu zgodbe ni omenjene opice? Kako razumete besedno zvezo "še bolj različno"? Kako lahko to poveš z drugimi besedami? V besedilu poišči in preberi, kaj je opica naredila s klobukom? Kako se je deček obnašal v prvih dveh minutah, ko je ostal brez klobuka? Preberi. Kako so se dogodki odvijali naprej?


Kako razumete stavek "fant se je navdušil"? Kako lahko to poveš z drugimi besedami? Bodite pozorni, katere glagole je avtor uporabil, ko je opisal fantkova dejanja? Kaj mu to pove? Zakaj je deček splezal na ladijski jambor? Ali se je odnos drugih do norčij opice in vedenja dečka spremenil? Kdaj se je to zgodilo? Preberi. Kaj je storil kapitan, da je rešil dečka? Kaj misliš, zakaj je kapitan jokal? V kateri epizodi vas je skrbelo za fanta? Kaj bi vi naredili, če bi bili na mestu fanta? Kaj bi svetovali fantu?


Delajte v skupinah s pregovori. Naloga: Preberite pregovore, predlagane na kartici, in povejte, katere od njih je mogoče pripisati zgodbam Leva Tolstoja. Poimenujte to zgodbo. 1) Bodite pogumni v umu in srcu. 2) Oče je ponosen, da je njegov sin pogumen človek. 3) Ena veščina, brez navade vam ne bo šlo dobro. 4) Kdo je zabaven, a se ne smejim. 5) Kjer je borec pameten, tam je konec sovražnika.





Tema. L.N. Tolstoj "Skok"

Cilji:

    Nadaljujte s seznanitvijo z delom L.N. Tolstoj.

    Razkriti psihološko naravo konflikta v zgodbi.

    Izboljšajte sposobnost analiziranja dejanj literarne osebe in videti njihove motive, razviti sposobnost poudariti glavno stvar, razlog, dokazati.

    Oblikovati tekoče, zavestno, izrazno branje.

    Razvijte ustvarjalno domišljijo, čustveno odzivnost, ohbogatijo besedni zaklad in spodbujajo razvoj govora.

    Gojite občutek empatije in sočutja, občutek odgovornosti za svoja dejanja.

Načrtovani rezultati:

Zadeva: še naprej se učite brati na glas zavestno, brez izkrivljanja, ekspresivno, izražajo svoj odnos do prebranega; napovedati vsebino dela; našteti dela Leva Tolstoja; razumejo glavni pomen prebranega; poiščite potrebne informacije v delu.

Interdisciplinarno.

kognitivne : analizirajte književno besedilo na podlagi vprašanj učitelja, identificirajte glavno idejo dela, jo oblikujte na ravni posploševanja v skupni kolektivni dejavnosti, označite vedenje igralci dela;

regulativni: oblikovati temo lekcije in učne cilje na podlagi analize predlaganih nalog, brati v skladu z nalogo, spoznati pomen in namen pozitivnega odnosa do uspešno delo, ocenijo svoje delo v lekciji;

komunikativen : razumeti pravila dela v skupini (razdeliti odgovornosti, se dogovoriti o skupnih akcijah).

Osebno : oceniti dejanja junakov dela in lastna pod vodstvom učitelja, pokazati zanimanje za dela Leva Tolstoja.

Oprema:

Učbenik "Literarno branje", avtor L.F. Klimanov, V.G. Goretsky

Portret pisatelja, njegove knjige.

Računalnik, projektor (predstavitev za lekcijo)

Slovar S. I. Ozhegova.

Med poukom.

I organizacijski trenutek.

    Čustveno razpoloženje.

Inteligentni smo! Smo prijazni!

Smo pozorni!

Smo pridni!

Smo odlični učenci.

Vse se nam bo izšlo!

    Motivacija za učenje.

učiteljica.

Kako razumete pomen tega izraza?

(3. diapozitiv)

Bralec živi tisoč življenj, preden umre.

Oseba, ki nikoli ne bere, doživi le eno.

Študenti .

Ko človek bere, doživlja vse dogodke in dogodivščine skupaj z junaki dela. Bralec lahko potuje z liki. Lahko si predstavlja sebe na mestu junaka dela, se z njim veseli in žaluje ter tako živi svoje življenje.

ІІ. Preverjanje domače naloge.

    Učiteljica:

Kateri zgodbi smo bili priča v prejšnji lekciji?

Študenti :

Seznanili smo se z zgodbo L. N. Tolstoja "Morski pes".

    Vernisaža ilustracij za zgodbo L. N. Tolstoja "Morski pes". Učenci svoje risbe spremljajo s pripovedovanjem epizod zgodbe, za katero je delo opravljeno.

    Prepričanje študentov dela L. N. Tolstoja "Morski pes".

jaz ІІ .Posodobitev temeljnega znanja. Določitev teme lekcije.

Učiteljica:

Izvesteali tiupodobljeno osebosth v portretu?(Zdrs4)

Študenti:

Portret prikazuje Leva Nikolajeviča Tolstoja.

Učiteljica:

Se spomnite, kaj veste o Levu Tolstoju?

Študenti:

Leo Tolstoj je znan ruski pisatelj. Živel je na posestvu Yasnaya Polyana. Pisal je tako za odrasle kot za otroke. Na svojem posestvu je odprl šolo za podeželske otroke in jih sam poučeval. Napisal je veliko poučnih zgodb in basni za otroke, sestavil ABC.Tolstoj je potoval po morju in na podlagi svojih opazovanj napisal več zgodb.

Učiteljica:

Kakšna dela L.N. Ste brali Tolstoja?

Študenti. L. N. Tolstoj je napisal zgodbe, kot so "Philippok", "Dva tovariša", "Jack in Jug", "Veverica in volk", "Morski pes", "Mucica", "Kost", "Lev in pes".

učiteljica.

Za katera dela vidite ilustracije? (Diapozitiva 5, 6)

Študenti .

- "Morski pes", "Mucka", "Kost", "Lev in pes"

učiteljica.

Študenti.

Danes se bomo seznanili z delom L.N. Tolstoj.

učiteljica.

Sestavite besedo iz črk. To bo naslov dela, s katerim se bomo danes seznanili. (Slide 7)

Študenti.

Odboj.

učiteljica.

Razloži pomen besedeodbiti . Kaj so skoki?

Študenti.

Skok - hiter odmik od opore in premik na drugo mesto. Na voljo so skoki z vrvjo, skoki v daljino, skoki v višino, smučarski skoki, skoki s stolpa v vodo, skoki s padalom.

IV . Minuta telesne vzgoje .

Ena dva tri štiri pet!
Skačimo in skačemo! (Skače na mestu.)

Desna stran nagnjena. (Nagib telesa v levo-desno.)

En dva Tri.

Nagnjen na levo stran.

En dva Tri.

Zdaj pa dvignimo roke (roke gor.)

In dosegli bomo oblak.

Roka gor in roka dol

Roka gor in roka dol.

Malo jih je dvignil.

Hitro zamenjal lastnika!

Danes nam ni dolgčas. (Ena ravna roka navzgor, druga navzdol, sunkovito zamenjajte roko.)

Počepi s ploskanjem:

Spodaj - bombaž in zgoraj - bombaž.

Noge, roke se raztezajo,

Zagotovo vemo - dobro bo. (Počepi, ploskanje z rokami nad glavo.)

Obrnemo glave,

Raztegnemo vrat (vrtenje glave v desno in levo.)nehaj!

V .Pripravljalno delo za zaznavanje testa

    Govorno ogrevanje . Delo na zvijalki (diapozitiv 8)

(Branje z drugačnim tempom.)

Ladja je prevažala karamelo,
ladja je nasedla,
In mornarji tri tedne
pojedel karamelo.

    Delo na uganki.

Ima slano vodo.
Ladje plujejo po vodi
Valovi, veter na prostem,
Galebi krožijo nad .... (morjem)

    Zbirka pregovorov, besed. ( Diapozitiva 9, 10)

Besede: jadrnica, paluba, kapitan, mornarji, fant, jambor, klobuk.

Pregovor. Morje ljubi pogumne in spretne.

    Predvidevanje vsebine dela .

učiteljica.

- Katero temo lahko uporabimo za povezovanje zvijalke, uganke, pregovorov in izobraženih besed? To je namig. Kje se bo odvijalo dogajanje v novem delu?

Študenti.

Te besede in pregovori so pomensko povezani z morjem in ladjami. Dogajanje se bo torej spet odvijalo na morju. ( diapozitiv 11)

učiteljica.

Preberi naslov zgodbe. Oglejte si ilustracije zanj. Lahko na podlagi naslova in ilustracij uganete, o čem govori zgodba? (Slide 12)

Študenti

(Verjetno je deček plul na ladji. Njegov klobuk je zadel prečko. Morda ga je odnesel veter. Deček ga je poskušal dobiti in je moral skočiti.)

VI . Učenje nove snovi.

    delo z besediščem . ( diapozitiv 13)

učiteljica.

V novem delu boste naleteli na težke ali neznane besede za branje. Preberi jih. Kje lahko najdem razlago pomena nerazumljivih besed?

Študenti.

Razlago pomena besed najdete v razlagalnem slovarju.

učiteljica.

Katero od teh besed lahko razložite sami?

Študenti.

Beseda resnična zgodba se nanaša na dogodke, ki so se dejansko zgodili.

učiteljica.

Poišči pomen besed v slovarjujambor , aršin , kabina, cheer.

(Delo s slovarji)

Študenti.

( jambor - visoka palica za jadra na ladji.Aršin - stara dolžinska mera, enaka 71 cm.Kabina - ločen bivalni prostor na ladji.Zador - gorečnost, navdušenje.)

učiteljica.

Poglej ladjo. Ta ladja je jadrnica. Paluba te ladje je bila iz lesa, trdega kot kamen. jambori -visoke palice na ladjidvignil nad palubo za 15 - 25 metrov, tj. so bile visoke kot 5-nadstropna stavba. Vklopljenojambori - prečke, na katere so pritrjena jadra. Od prečke do prečke je napetih veliko vrvi in ​​vrvnih lestev.

    Branje zgodbe s strani učitelja v kombinaciji z branjem močnih učencev.

    Preverjanje primarnega branja .
    učiteljica
    .

Vam je bila zgodba všeč?

Kdo so junaki dela?

Študenti.

Fant, kapitan, opica.

učiteljica.
- Katere epizode so bile najbolj intenzivne?

Študenti.

- Ko fantspustil jambor in stopil na prečko. Ko je prišel k sebi, je videl, kako visoko je in se je omahnil. Ko je kapitan zavpil, naj fant skoči, da bo streljal.

učiteljica.

Kako ste se počutili, ko ste poslušali zgodbo?

Študenti delijo svoje izkušnje.

    Ustvarjanje problemske situacije.

učiteljica.

- Zakaj je fant skočil?Študenti izrazijo svoje domneve.

Zaradi opice, zaradi klobuka, zaradi grožnje očeta, zaradi strahu itd.

    Branje učencev.

    Delo na vsebini dela.

učiteljica.

-- Glavni junak zgodbe je deček. Kako je deček končal na ladji?

Študenti.

Fant je sin kapitana ladje. Kapitan je s seboj na pot vzel sina.

učiteljica.

In od kod opica na ladji?

Študenti.

Ladja se je vračala s potovanja po svetu in verjetno so jo odpeljali nekam v vroče dežele.

učiteljica.

Kako razumeti izraz "še bolj različno"?

Študenti.

Torej še več zvijanja, skakanja.

učiteljica.

Zakaj je deček splezal na ladijski jambor?

Študenti.

Opica je strgala klobuk, si ga nadela in hitro splezala na jambor. In vsi so se začeli smejati.

učiteljica.

Kako so se ljudje na krovu sprva odzvali na fanta, ki je lovil opico?

Študenti.

najprej ljudje so se smejali, nato pa so se prestrašili.

učiteljica.

Kaj je fanta spravilo k pameti?

Študenti.

Na krovu je nekdo glasno zastokal. Fant je pogledal navzdol in se prestrašil.

učiteljica.

Kaj je storil kapitan, ko je videl in ocenil situacijo?

Študenti.

kapitanne z izgubo, hitro ocenil sitokričal in kričal: « V vodi! zdaj skoči v vodo! Skoči ali streljaj!.. En, dva…»

učiteljica.

Kako so fanta rešili?

Študenti.

Mornarji so skočili v morje in dečka dvignili na ladjo.

7. Analiza dela. Skupinsko delo.

učiteljica.

Spremljajmo vedenje ljudi skozi zgodbo. Opišemo njihovo vedenje.

(Fantje so razdeljeni v tri skupine. Prva skupina dobi nalogo poiskati stavke, ki govorijo o obnašanju ljudi na palubi. Druga skupina govori o obnašanju fanta, tretja je kapitan. Učenci preberejo povedi, ki ustrezajo nalogi, in analizirajo vedenje likov.

1. skupina

- Sprva so se ljudje zabavali z opazovanjem norčij opice in reakcije dečka na norčije živali. Nihče ni pričakoval, kaj se lahko zgodi. Potem so postali vznemirjeni in prestrašeni. Ko je deček skočil v vodo, so ga mornarji brez oklevanja pohiteli rešiti. Odrasli se fantu ne bi smeli smejati, morali bi ga ustaviti.

2. skupina:

Fant je bil najprej zmeden. Bil je užaljen, ker so se mu smejali.Fant ni pomislil na nevarnost, ki mu je pretila. Razjezil se je. Ko je bil na robu prečke, ko je zaslišal prestrašen krik s palube, je bil tudi deček prestrašen in ni razumel, kaj naj stori.

Fant je vroče jezenepremišljen, pogumen, ponosen, poskušal braniti svoje dostojanstvo. pObnašanje dečka je neposredno povezano z obnašanjem ljudi na palubi: deček je splezal na opico, da bi se izognil posmehu mornarjev, ker je kapitanov sin, in vsi so se mu smejali.

učiteljica.

Kaj je fantka skočilo?

Študenti.

Očetov jok, treba je opozoriti, da se ukaz kapitana na ladji izvaja brezpogojno in takoj)

3. skupina:

- Oče ni bil na izgubi, hitro je ocenil situacijo in se pravilno odločil. Ko je ugotovil, da je njegov sin rešen, je planil v jok. Da tega ne bi kdo videl, je stekel v kabino.

kapitan - močan človek, odločen, ljubeč svojega sina.

učiteljica.

Kaj mislite, zakaj je kapitan jokal?

Študenti.

Bil je zelo prestrašenza sina.

8. Delo s pregovori.

učiteljica.

Vsaka skupina izmed 3 pregovorov izbere tiste, ki so primerni za vedenje mornarjev, fanta, kapitana.(Slide 14)

1. Vse, kar se naredi na ladji, se naredi hitro (Mornarji)

2. Kapitan mora razmišljati hitreje od hitrosti svoje ladje. (kapetan)

3. Vsak ima svojo čast draga.(Fant)

VIII .Posploševanje.

    Testna naloga: . (Besedilo nalog je natisnjeno za vsakega učenca.)

a) Katere besede so primerne za opis junaka zgodbe? Izberite tiste, ki se vam zdijo najpomembnejše, in razložite svojo izbiro.

Pogum, želja po preizkusu samega sebe,fantovsko navdušenje , prizadevanje za obrambo lastnega dostojanstva , trma, želja po razkazovanju, neumnost,želja po dokazovanju, da je kapitanov sin

b) Kaj je fantka skočilo? Podčrtaj pravilno možnost.

Dečku se je zasmilil izgubljeni klobuk;
- Hotel je tekmovati v moči in spretnosti z opico.
- Počutil se je užaljenega zaradi smeha mornarjev. Prizadevanje za ohranitev svojega dostojanstva

(Preverite rezultate

    Preverjanje uspešnosti testnih nalog.

3. Delajte na naslovu zgodbe. učiteljica.

Študenti.

Fant bi se lahko zrušil na krovu.

učiteljica.
- Zakaj je avtor svoje delo poimenoval "Skok"?

Študenti.
- Skok je fantku rešil življenje, skok je dejanje, ki ga je fant storil. Ko je slišal očetov ukaz, ni izgubil glave, uspel se je zbrati, združiti. Fant mu je rešil življenje in prihranil žalost ob izgubi očetovega sina.
učiteljica.

Skok, kot trenutni padec v brezno strahu in odločnosti, naredi tudi dečkov oče in morda je njegov »skok« še toliko bolj strašen, saj je on, oče, odgovoren za svojega sina.

IX . Odsev učiteljica.

Kakšen je vaš odnos do junaka?
Študenti samostojno razmišljajte, osebno ocenite značaj fanta.
učiteljica.

Ali bi se tej situaciji lahko izognili?

Študenti.

Da, če bi odrasli fanta pravočasno ustavili, predvideli, kaj bi se lahko izcimilo iz te na videz smešne situacije.

učiteljica.
Zakaj je avtor napisal to zgodbo? Kakšna je ideja za tem delom? Kaj nas uči?
Študenti.

L.N. Tolstoj nas na primeru te zgodbe uči, naj ne delamo nepremišljenih dejanj, naučimo se nadzorovati sebe, svoja čustva, poskušamo ne opaziti posmeha, da ne bi bilo takih situacij.

X . Povzemanje. učiteljica.

Katero delo smo delali danes in kdo je njegov avtor?

učenci.

Študenti.

Danes smo se seznanili z zgodbo Leva Tolstoja "Skok".

učiteljica.
Kaj nas je spodbudilo k razmišljanju o tem delu?
Študenti.

Iz vsake situacije, tudi najtežje, obstaja izhod, le zbrati se morate, najti pravo rešitev.

učiteljica.
- Jemati iz zgodbe vsak zase? (Ali: kakšne sklepe bi potegnili zase?)
- Ali menite, da smo opravili naloge, ki smo si jih zadali?
(Učenci ocenijo svoje delo.)

XI . Domača naloga. (Slide 15)

Ustvarjalna naloga.
Ponovno preberite zgodbo in jo ponovite v imenu kapitana, dečka ali enega od mornarjev (neobvezno). Pri pripovedovanju je treba glavno pozornost nameniti ne toliko dogodkom kot prenosu občutkov in izkušenj likov.


Nikolajevič Tolstoj

- to je rusko

pisatelj,


v posestvu Yasnaya Polyana, provinca Tula

Dvorec "Yasnaya Polyana"


  • Tolstoj je bil četrti otrok v veliki plemiški družini.
  • Njegova mati Marija Nikolajevna, rojena princesa Volkonska, je umrla, ko Tolstoj še ni bil star dve leti.
  • Tolstojev oče, Nikolaj Iljič, udeleženec domovinska vojna, ki se ga pisatelj spominja po njegovem dobrodušnem in posmehljivem značaju, ljubezni do branja, do lova, je prav tako umrl zgodaj, ko je bil Lev star 9 let.


"Moramo poskusiti

predvsem,

berite in se učite

najboljši pisci

vseh starosti in narodov"




Otroci L.N. Tolstoj jih je imel zelo rad in je zanje veliko pisal. Znani učbenik "ABC", "Nova abeceda", štiri "ruske knjige za branje" z basni, pravljicami, zgodbami.

Lev Nikolajevič z vnuki


Pozno jeseni 1910 je ponoči skrivaj pred družino 82-letni Tolstoj le v spremstvu osebnega zdravnika zapustil Yasnaya Polyana.

Pot se je zanj izkazala za nevzdržno: na poti je Tolstoj zbolel in je moral izstopiti iz vlaka na majhni železniški postaji Astapovo. Tu, v hiši načelnika postaje, je preživel zadnjih sedem dni svojega življenja. Je umrl

Grob L.N. Tolstoj na posestvu "Yasnaya Polyana"


pogum

hvalisanje

nepremišljenost

odločnost

ponos

ambicija


1. Z ladjo

2. Gobave opice.

3. Lovljenje opice.

4. Na jamboru.

Povzetek lekcije o literarnem branju v 3. razredu. L. N. Tolstoj "Skok"

(UMK " Osnovna šola 21. stoletje")
Vrsta lekcije: lekcija o razvoju spretnosti in refleksiji
Cilj: ustvarjanje pogojev v lekciji za analizo dela Leva Tolstoja "Skok".
Predmetne naloge: spodbujati razvoj izraznosti branja in pripovedovanja, ustvarjalnih sposobnosti učencev; analizirajo književno besedilo na podlagi učiteljevega sistema vprašanj; pospeševati moralno in estetsko vzgojo šolarjev; razvijati čustva in kognitivni interes, širiti besedni zaklad učencev, nadaljevati razvoj bralnih tehnik, širiti obzorja učencev.
Pomagajte razviti sposobnosti karakterizacije literarni junak, sposobnost analizirati dejanja junakov in videti njihove motive, razložiti notranje stanje literarnih junakov.
Prispevati k oblikovanju sposobnosti iskanja referenčnih besed za pripovedovanje, ki pomagajo opisati čustveno stanje likov;
oblikovanje osebnega UUD - čustvenega odnosa do značajskih lastnosti in dejanj ljudi na primeru junakov literarna dela; gojiti zanimanje za poezijo in kulturo komuniciranja; izboljšati študentske življenjske izkušnje. Gojite pogum, oblikujte moralne ideje o junaštvu, o pogumu; vzbuditi otrokovo empatijo do junakov zgodbe, razviti sposobnost odločanja v ekstremni situaciji.
metapredmet - prispevati k oblikovanju UUD:
a) regulativni - poljubno sestavite ustno in pisno izjavo ob upoštevanju učne naloge; prevzemati pobudo pri odgovarjanju na vprašanja in izpolnjevanju nalog
b) kognitivni - iskanje informacij, predstavitev najdenih informacij; potegnejo analogije med preučenim gradivom in lastnimi izkušnjami
c) komunikativno - izraziti svoje mnenje o problemih in pojavih življenja, ki se odražajo v literaturi; izrazite svoje misli ustno.
Oprema: učbenik "Literarno branje" Klimanov, Goretsky 3. razred, delovni zvezek, predstavitev.
Med poukom
Faza motivacije za učne dejavnosti
- Fantje, vidim, da ste pripravljeni na lekcijo? Zelo sem vesel, da vas vse vidim. Nežno sonce nam razteza svoje žarke.
- Iztegnemo roke, se nasmehnemo drug drugemu, se uglasimo in začnemo lekcijo. Želim vam uspešno delo.
- Začnimo z govorno ogrevanje
Govorna vadba.
Delo na stenografiji.
(hitro branje)
Moja jahta je lahka in ubogljiva, (2. diapozitiv)
Na njem bom preoral morja
Aktualizacija znanja in izvajanje primarne akcije.
- Na kakšnem pisatelju delamo? (L.N. Tolstoj)
- Kaj ste izvedeli o pisatelju?
(kratki biografski podatki)
- Sprejmi "signale" "da" - ne, pokaži mi svoje odgovore.
Igra da-ne
1. L. N. Tolstoj je bil rojen v 20. stoletju.
2. LN Tolstoj je živel na posestvu Yasnaya Polyana.
3. L. Tolstoj je bil vse življenje vojak.
4. Na svojem posestvu je odprl šolo za kmečke otroke.
5. L. Tolstoj je pisal zgodbe samo za otroke.
6. L.N. Tolstoj je znal šestnajst tujih jezikov.
7. LN Tolstoj je bil peti otrok v družini.
8. Lev Tolstoj je bil pokopan v Kazanu.
9. L.N. Tolstoj je imel 13 otrok.
- Zanima me, kako dobro poznate žanre del.
- Poveži ime dela z žanrom, poveži s puščicami. Delajmo v parih.
(delo v parih)
"Literarni oblikovalec"(slide 3)
Zgodba o "labodih".
Pesem "Zimski večer".
Basna "Veverica in volk".
Pravljica "Delavec Emelyan in prazen boben".
"Hares" znanstveno popularna zgodba
Zgodba o "morskem psu".
- Katero delo je odveč, zakaj? (»Zimski večer« - A.S. Puškin, ostala dela pa je napisal L.N. Tolstoj.)
Katero delo ste delali doma?
- Kaj bi bilo treba narediti?
(Preberi delo, poznaj vsebino dela)
- Zakaj L.N. Tolstoja imenujejo večžanrski pisatelj?
(pisal je tako povesti kot epe, bile pa so pravljice). Kaj je res?
Resnična zgodba je delo, ki pripoveduje o resničnem dogodku.
- Lahko temu rečeš zgodba?
Na podlagi poznavanja besedila in vašega besednega zaklada o morski tematiki bomo reševali križanko.(slide 4)
1. Tkanina na jamboru, ki poganja ladjo (jadro)
2. Krmilo na ladji (krmilo)
3. Kdo služi na ladji? (mornarji)
4. Dokončajte stavek: onboard ... (revija)
5. Kuhajte na ladji (kuhajte)
6. Kdo poveljuje ladji? (kapetan)
- Oblikujte temo lekcije.
- Ugani uganko:
Voda na desno in voda na levo (diapozitiv 5)
Plovila plujejo sem in tja, in tukaj,
Če pa se hočeš napiti, prijatelj,
Vsak požirek bo slan.
(morje)
Kako je odgovor povezan s temo lekcije?
(dogajanje v delu se odvija na morju, na ladji)
- Pozorno si oglejte diapozitiv, ali lahko odgovorite na vsa vprašanja? Katero vprašanje zahteva posebno pozornost? (diapozitiv 6)
1. Od kod se je ladja vrnila?
2. Kdo je bil na ladji v središču pozornosti?
3. Kateri je najbolj intenziven trenutek v zgodbi?
4. Zakaj je deček skočil?
Katero težavo bi morali rešiti v tej lekciji?
(analizirali bomo vsebino, ocenili dogajanje, karakterizirali like, ugotovili, zakaj je deček skočil)
- Ponujam vam načrt zgodbe, pozorno ga preberite.
- Je tukaj vse v redu?
- Razporedite številke v kroge glede na zaplet dela.
(delo v parih)
o Na krovu
o Monkey chase
o opičja gobavost
o Prisilni skok
o Na prečki
o Reševanje
- Delajte v parih, razpravljajte, popravite napako. (diapozitiva 7, 8)
1.Na krovu
2. Opičje potegavščine
3. Lovljenje opice
4. Na prečki
5. Prisilni skok
6. Reševanje
- Obrnimo se na izjavo M. Tsvetaeva
(otroci preberejo izjavo in pojasnijo, kako razumejo besede Tsvetaeve).
"In kaj je branje, če ne razvozlavanje, izluščenje skrivnosti, ki ostaja onkraj vrstic, onkraj meja besed."
- Danes bomo poskušali ugotoviti, kaj je ostalo za vrsticami, onkraj besed tega dela.
Prav tako se bomo naučili najti besede v besedilu, ki pomagajo razumeti čustveno stanje likov, njihova dejanja in tudi pomagajo razkriti bistvo zgodbe, njeno idejo. Take besede imenujemo ključne besede. Ključne besede - besede, ki pomagajo razkriti pravi pomen dela, dojeti njegovo "skrivnost".
Fizmunutka(glasbeni) (diapozitiv 9)
Prvi bomo dvignili roke - en, dva, tri
In nato spustite ročaje - en, dva, tri
Poteptajmo z nogami - en, dva, tri
Zaploskajmo z rokami - en, dva, tri
In zdaj vsi skačemo - en, dva, tri
In zdaj bomo vsi plesali - en, dva, tri
In zdaj vsi sedimo - en, dva, tri
In vstali bomo s tabo - en, dva, tri
Izvajanje izbranega načrta v praksi, strategija reševanja problema.
-Kako se začne zgodba? Preberi.
- Kje se dogajajo dogodki?
(Dogodki se odvijajo na ladji, ki se je po dolgem potovanju vračala domov).
Zakaj so bili vsi ljudje na palubi? (vreme je bilo mirno).
O katerih likih tu govori avtor? (opica, ljudje: mornarji)
Kako je opisano vedenje opice? Preberi.
- In kako razumete izraz "... še bolj razšel"?
(Opicica je bila še bolj nagajiva. Začela se je vedno bolj vrteti in vse oponašati. Ni se mogla umiriti).
- Zakaj se je tako obnašala? Preberite v besedilu.
- Kako so se ljudje obnašali?
(igra ga opica)
- Za potnike, ki so bili na ladji dolgo časa na morju, je bila opica zabava.
- Pokažite iz "palete občutkov" občutek, ki ustreza temu delu. (veselje)
- Preberite naslednji odstavek.
- Kaj pravi Tolstoj o dečku, glavnem junaku?
(Je kapitanov sin, star je 12 let).
- Zakaj so te informacije pomembne za avtorja in na primer ne ime junaka, ki ga nismo nikoli izvedeli?
(Vsi na ladji poznajo kapitanovega sina. Čuti njegovo pomembno vlogo, ne more pustiti očeta na cedilu, diskreditirati (ga razočarati) s svojim smešnim položajem.
12 let - začetek prehodna starost. To je starost, ko se kakršne koli ocene boleče dojemajo, zlasti tiste posmehljive narave s strani drugih)
- Kaj je naredila opica? (opica je "skočila", "odtrgala klobuk", "nadela", "hitro splezala na jambor")
-Poišči v besedilu natančen opis ilustracije na str.139?
- Kakšna so dejanja fanta? (fant "ni vedel ali naj se smeje ... ali joka")
(občutek?)
Kako se ljudje obnašajo? (ljudje so se smejali)
("ključne besede").
Katere besede prikazujejo fantkovo stanje?
(zardelo)
- Prikažite iz "palete občutkov" občutek, fanta v tem delu. (zamera)
Kako se je fant odzval?
- Bodite pozorni na glagole, ki jih je uporabil avtor, ki označujejo dečkova dejanja. Preberi.
(Avtor uporablja besede: hitel, plezal.
Te besede pomenijo hitro ukrepanje)
- Ali lahko rečemo, da je fant razmišljal o svojih dejanjih?
Fant je torej ravnal nepremišljeno.
- Katere besede kažejo, da se fant ne bo ustavil?
(- torej me ne boš zapustil ...)
- Kako razumete stavek "fant se je navdušil"?
(jezen na opico, vznemirjen)
Kaj se je takrat dogajalo na krovu?
(Vsi na krovu so pogledali in se smejali temu, kar počneta opica in kapitanov sin.)
- Kdo je kapitan na ladji?
(On je glavni in vsi njegovi ukazi se izvajajo hitro in nedvomno).
- Kdo so bili mornarji v razmerju do kapitana?
(podrejeni)
- Odgovorni so bili tudi za dečka.
Preberi besede k ilustraciji na str. 140
- S kakšnimi besedami avtor predstavi ogroženost dečkovega življenja?
(moral se je spotakniti..)
- Na kateri točki se je spremenil odnos drugih do norčij opice in vedenja dečka?
- Kako avtor poudarja zmedenost ljudi na krovu? Preberi
("Vsi so zmrznili od strahu." "Vsi so nemo gledali vanj in čakali, kaj se bo zgodilo")
- Prikažite iz "palete občutkov" občutek, ki je prevzel ljudi na palubi.
(tesnoba, strah)
- Od česa je fant prišel k sebi?
- S kakšnimi besedami avtor predstavi ogroženost dečkovega življenja? Preberi.
(občutek?)
Kateri nov lik se pojavi na koncu zgodbe?
(oče)
Zakaj je zapustil kabino? Preberi
-Kaj je storil kapitan, ko je videl svojega sina na jamboru? Preberi
- Kaj ste občutili, ko ste prebrali ta del?
- Pokažite iz "palete občutkov" občutek, ki ustreza temu delu.
(strah)
- Ste bili zaskrbljeni in prestrašeni? Zakaj?
- Mislite, da je bil oče prepričan, da je skok varen za njegovega sina?
Zakaj se je tvoj oče odločil za kaj takega? Ali je imel izbiro?
(Oče ni imel izbire. Sin bi se lahko zrušil na krovu. In skok v vodo bi mu lahko rešil življenje)
Kako hitro je sprejel to odločitev? In kako bi lahko druga oseba nastopila namesto očeta?
Kakšne so lastnosti kapitana?
(Lastnosti kapitana: neustrašnost, sposobnost odločanja v težkih časih, odgovornost, volja in hkrati - čustvenost, nepripravljenost zaupati svoje izkušnje množici, "ljudstvu", da ne bi tvegali svoje avtoritete)
(Kapitan je močan človek, odločen, ljubi svojega sina.)
(očetova čustva do sina?)
- Zdaj boste delali v mikroskupinah, kar nam bo pomagalo bolje razumeti skrivnosti dela.
Delo v mikroskupini.
1 skupina. Zgodba ne pove nič o tem, kako je deček končal na ladji. kako misliš
2 skupina. Zgodba ne pove ničesar o tem, kako je opica končala na ladji. kako misliš
3. skupina. Opišite vedenje opice
- Ali je lahko opica kriva, da se je fantu skoraj zgodila nesreča?
(verjetno ne, ker ni oseba in je bila zanjo vse igra).
4 skupina. Opišite obnašanje ljudi na krovu
- Ali je mogoče za to, kar se je zgodilo fantu, kriviti mornarje?
(Odrasli se ne bi smeli fantu, morali bi ga ustaviti)
5 skupina. Opišite dečkovo vedenje.
6 skupina. Opišite očetovo vedenje.
7 skupina. Kakšno vlogo je imel skok?
- Je fant videti kot oče kapitan?
- Daj primerjalna značilnost oče in fant (diapozitiv 10)
(fant s svojim obnašanjem posnema očeta, njegovo neustrašnost in odločnost)
Je fant v vsem podoben očetu?
(Fant je za razliko od svojega očeta storil nepremišljeno dejanje in splezal na jambor za opico)
(Odrasli običajno razmišljajo o svojih dejanjih in njihovih posledicah)
- Torej, kaj je fanta kapitana izzvalo na tako nevarno dejanje.
(vedenje opice, smeh mornarjev, želja fanta, da brani svoje dostojanstvo)
- Kaj je fanta skočilo?
Očetov krik, treba je opozoriti, da se ukaz kapitana na ladji izvaja implicitno in takoj. Njegova moškost, pogum.
- Preberite odlomek, ki pove, kaj se je zgodilo po skoku.
Kako avtor podaja intenzivnost trenutka?
(Tolstoj reče "telo dečka", kot da ni več živ, avtor piše, da je bilo štirideset sekund zelo dolgih za vse)
Seveda je pri vseh, predvsem pa pri očetu, teh 40 sekund trajalo zelo dolgo. Navsezadnje nihče ni vedel, ali je deček živ.
(Avtor piše, da je deček, ko so ga vzeli ven, začel dihati šele po nekaj minutah).
(vaš občutek?)
- Težko si je sploh predstavljati, kaj je kapitan doživel v tistem trenutku. Sinu je sam ukazal, naj skoči, zavedajoč se, da je ta skok lahko tudi zadnji za otroka.
Zakaj je kapitan jokal?
(balo se je za sina, zaskrbljeno od veselja, da je sin živ).
Kako se počutite glede očetovih dejanj?
(To dejanje povzroči občutek spoštovanja, ponosa).
Kaj ste občutili, ko ste prebrali ta del? (občutek)
(močno vznemirjenje in tesnoba, doživetje)
- Ali razumete, zakaj je kapitan grozil, da bo ustrelil svojega sina?
- Ali je imel drug izhod?
(Ni bilo drugega izhoda)
Zakaj nam avtor pripoveduje to zgodbo?
Ali je lahko premagati strah?
(Ta zgodba uči, da strahu ni lahko premagati, da je včasih treba pomembne odločitve sprejeti zelo hitro, saj je od tega lahko odvisno življenje nekoga.)
V zgodbi "Skok" je bilo dečkovo življenje odvisno od odločitve njegovega očeta.
Če sin ne bi skočil v vodo, bi padel na krov in se zrušil.
Delo na pregovorih (diapozitiv 11)
Kateri pregovor ustreza zgodbi?
Pogumno dejanje ni nič slabše od zmage
Veliko strahov, a eno življenje
Pogumni bodo zmagali v težkih časih
- Kateri drug pregovor ustreza tej zgodbi, nadaljujte (slide 12)
"Vse je dobro, kar se dobro konča"
- Katere besede so nam pomagale razkriti idejo dela? (ključ).
- Zakaj mislite, da se zgodba imenuje "Skok"?
(fantov skok je pogumno dejanje. S tem dejanjem fant premaga strahopetnost, zmedenost. Skok ga je rešil smrti)
- Ali lahko naslov zgodbe štejemo za "ključno besedo"?
Posplošitev ugotovljenih težav.
- Ali bi se tej situaciji lahko izognili?
(Da, če bi odrasli fanta pravočasno ustavili, predvideno
kaj bi se lahko izcimilo iz te na videz smešne situacije)
Zakaj je avtor napisal to zgodbo?
- Kakšna je ideja za tem delom? Kaj nas uči?
L. N. Tolstoj nas na primeru te zgodbe uči, naj ne delamo nepremišljenih dejanj, se naučimo nadzorovati sebe, svoja čustva, poskušamo ne opaziti posmeha, da ne pride do takšnih situacij, najti izhod v ekstremni situaciji)
- Ali menite, da smo opravili nalogo, ki smo si jo zadali?

Samoocenjevalni list.
- Naša lekcija se bliža koncu, samo oceniti morate svoje delo v lekciji. Delajmo s samoocenjevalnim listom.
(Učenci ocenijo svoje delo.)
Odsev
- In zdaj bomo iz "palete občutkov" "zgradili" ladjo. Kapitan bo pomagal.
(kratka ponovitev)
- Predstavljajte si, da ste bili tudi vi na tej ladji in ste bili priča temu dogodku.
- Izkusil sem ...
- Hotel sem …
- Postavil bi (a) ...
- Razumem)…
Informacije o Domača naloga
Ponovno preberi zgodbo
Prepripoved v imenu zunanje priče.
Glavni poudarek pripovedovanja naj bo
ne toliko na dogodke, ampak na prenos občutkov
in čustva likov.

diapozitiv 2

Tolstoj, Lev Nikolajevič - velik pisatelj 19. stoletje - zlata doba ruske literature. Rojen v posestvu Yasnaya Polyana v provinci Tula 09.09.1829, umrl 20.11.1910 v starosti 82 let. Grof, je pripadal plemiški bogati družini. Je bilo v družinske vezi s knezi Trubeckojem, Golicinom in drugimi aristokrati. Po materini strani je bil v sorodu z A. S. Puškinom. V mladosti je Tolstoj minil vojaška služba na Kavkazu je sodeloval pri junaški obrambi Sevastopola. Po upokojitvi je veliko potoval po Evropi. Dogodkov in vtisov polno življenje je kasneje nadarjenemu umetniku besede pomagalo ustvariti prave literarne mojstrovine. www.stran

diapozitiv 3

Žanr dela je zgodba. Za razliko od pravljice - izmišljenega domišljijskega dela, je zgodba resnična zgodba, resnična zgodba .. www.site

diapozitiv 4

Junaki zgodbe L. N. Tolstoja "Skok" so mornarji (ljudje na palubi), deček, njegov oče je kapitan ladje in opica. www.stran

diapozitiv 5

Povzetek- Na miren topel dan so se mornarji dolgočasili na krovu ladje, ki se je vračala s potovanja po svetu. Nenadoma je spretna opica vzela klobuk od 12-letnega dečka - kapitanovega sina - in se z njim začela povzpeti na jambor ladje. Deček, razjarjen zaradi posmeha mornarjev, je pohitel, da bi opici vzel klobuk in se v zasledovanju povzpel na sam vrh visokega jambora. Mornarji so se bali, da bi deček padel s takšne višine in se zlomil. Nihče se ni več smejal. Nenadoma je kapitan stopil iz kabine. Ko se je takoj zavedel resnosti situacije, je sinu zavpil: "Skoči v vodo ali pa te bom ustrelil!" Fant je skočil v morje. Mornarji so skočili v vodo in rešili dečka. www.stran

diapozitiv 6

Vprašanja o zgodbi: Kje se odvijajo dogodki? (Na ladji) Od kod se je ladja vrnila? (Iz okolice plovbe) Koliko je bil fant star? (12) Kdo je bil dečkov oče? (Kapitan ladje) Zakaj je deček tekel za opico? (Vzela mu je klobuk. On ga je poskušal vzeti). Fant se ni bal višine. Za opico se je vzpenjal vedno višje, ne glede na nevarnost. Kaj je bil razlog za tako nepremišljeno ravnanje? Zakaj je Capital jokal, ko so rešili njegovega sina? www.stran

Diapozitiv 8

Višina jambora – jambori na ladjah, ki so v 19. st. lahko potoval okoli sveta, dosegel višino 25 m, tj. 8-nadstropna stavba. Palube so bile izdelane iz trdega lesa, kot je kamen. www.stran

Diapozitiv 9

Sklepi – fantu se kapa sploh ni smilila. Bilo mu je nerodno, ko se mu je smejalo. Da bi zaščitil svoje dostojanstvo, je storil nepremišljeno dejanje, ki ga je skoraj stalo življenja. Nemogoče je izdati takšen pomen posmehu množice. Morate imeti svoje mnenje in ne podleči trenutnim zameram. Starši imajo zelo radi svoje otroke in jih vedno poskušajo zaščititi pred težavami. www.stran

Diapozitiv 10

Vrhunec je mesto posebne napetosti dogajanja v besedilu. www.stran

diapozitiv 11

Besedilo je sestavljeno iz 3 delov: uvod - opis kraja, kjer se dogajanje odvija; zaplet - opica fantu vzame klobuk, vsi se smejijo, fant je užaljen; vrhunec - deček, ki je lovil opico, se je povzpel na sam vrh jambora. je v življenjski nevarnosti; razplet - kapitan z odločnimi dejanji reši sina. www.pptcloud.ru

Vam je bil članek všeč? Deli s prijatelji!